We wtorek 3 marca odbyło się pierwsze z serii spotkań burmistrza Daniela Marchewki z mieszkańcami Żagania. Spotkaliśmy się na Moczyniu w sali gimnastycznej PSP nr 3, aby porozmawiać o problemach dzielnicy. Rozpoczynając spotkanie burmistrz Daniel Marchewka poinformował, że aż 30 % środków przypadających w mieście na remont dróg i chodników skierowanych zostanie na Moczyń.

W ramach tych środków wykonana zostanie nawierzchnia ulicy Tartakowej, chodniki przy ulicy Szkolnej oraz oświetlenie na ulicy Żelaznej. Mieszkańcy Moczynia zwracali uwagę na uciążliwości związane ze wzmożonych ruchem aut na ulicy Żelaznej oraz bliskością poligonu. Wyrazili potrzebę utwardzenia przystanku autobusowego, postawienia pojemnika na odpady wielkogabarytowe na ul. Żelaznej, stworzenie przejść dla pieszych w okolicach przystanków, potrzebie oprysków, prolemach z dostawami prądu. Te ostanie, jak podkreślił burmistrz, wynikają z braku dofinansowania infrastruktury przez dostawcę energii. Mieszkańcy dzielnicy przedstawili również petycję, w której domagają się zainstalowania ekranów dźwiękochłonnych na peryferiach poligonu. Burmistrz obiecał pomoc w rozmowach z wojskiem w tym obszarze.

Mieszkańcy Moczynia mówili również o braku poczucia bezpieczeństwa związanego ze spożywaniem alkoholu w pobliżu osiedlowego sklepu. Komendant Straży Miejskiej Roman Kuczak oświadczył, że codziennie dochodzi do interwencji na tym terenie. Najczęściej kończą się one upomnieniem i pouczeniem. Jeżeli jest taka potrzeba Straż Miejska zwiększy liczbę kontroli okolic sklepu i szkoły. Mieszkańcy pytali również o azbest, znajdujący się na dachach ich budynków. Zastępca Burmistrza Piotr Kowalski uspokajał, że dopóki nie jest on ściągany i łamany, nie zagraża ludziom. W Żaganiu opracowywany jest właśnie program walki z azbestem, który powinien powstać w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Do tego czasu należy wstrzymać się z samodzielnym usuwaniem eternitu z posesji. Burmistrz Daniel Marchewka podsumowując spotkanie podkreślił, iż wyrażone potrzeby są większe, niż możliwości ich spełnienia. W związku z tym opracowywany jest kosztorys najpilniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Żaganiu – znając potrzeby można będzie określić priorytety i sukcesywnie je realizować.