Dziękujemy wszystkim mieszkańcom oraz gościom, który przez trzy dni (11-13.09.2015) świętowali razem z nami 20. Jubileuszowy Jarmark św. Michała, który rozpoczął się tradycyjnym barwnym korowodem z udziałem żagańskich przedszkoli, szkół, klubów sportowych, instytucji. Miłym akcentem tegorocznego korowodu była  musztra paradna orkiestr wojskowych z Radomia, Świnoujścia i Żagania. Wielkie świętowanie na scenie otworzyli Burmistrz Miasta Żagań Daniel Marchewka oraz Dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu Beata Tołpa. Po uroczystym otwarciu i dzieleniu się chlebem z mieszkańcami poznaliśmy Żaganianina Roku 2014. Został nim ksiądz kanonik Zygmunt Mokrzycki.

Tego dnia na na scenie wystąpiły polskie gwiazdy muzyki hip hop oraz reggae. Jako pierwsi zaczęli raperzy z Żagania i okolic – Bolek ,WZSP, Fayah Inna Di Nataion. O godz. 19:00 zaprezentował się żagańskiej publiczności L.U.C – artysta pochodzący z Zielonej Góry, który jest w ostatnim czasie wymieniany wśród najlepszych raperów w kraju. Następnie o godz. 20:30 tłum pod sceną porwał duet – Bob One & Bas Tajpan. O godz. 21:30  swój koncert dał polski raper SOBOTA, który wykonał przeboje ze swojej twórczości od końca lat 90 oraz te z najnowszej płyty. Na zakończenie dnia żagańską publikę rozkręcili dje: DJ Son & Dj Pavlo.

Kolejny dzień Jarmarku św. Michała (12.09.2015) mijał pod hasłem „Święta Czarnej Dywizji”. Wielką atrakcją tego dnia było Miasteczko Wojskowe, które znajdowało się na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Wszyscy, którzy tam dotarli mogli zobaczyć prezentację sprzętu wojskowego, pokazy wyszkolenia oraz grupy rekonstrukcyjne. Do Miasteczka Wojskowego wszyscy mogli dotrzeć i wrócić darmowymi autobusami z ul. Kochanowskiego i Rynku, gdzie znajdowały się wojskowe pojazdy, które promowały to wydarzenie. W żagańskim Rynku tego dnia miał pokaz również sprzętu mundurowego. Znajdowały się tam wozy strażackie, wojskowe pojazdy, amerykańskie samochody z policyjną Victorią na czele oraz piękne motocykle. Na ustawionej scenie na pl. gen. Maczka nie zabrakło żołnierskich akcentów – występy orkiestr i estrady wojskowej to tylko niektóre z punktów programu . Od godziny 16:00 przy scenie znajdowało się stanowisko Centrum Kultury z animacjami dla dzieci, które cieszyło się wielkim zainteresowanie. Malowanie buziek, zabawa z wesołymi klaunami, gra w mega chińczyka to tylko niektóre z atrakcji w tym miejscu. O godz. 21:00 pod scenę przybyły tłumy na koncert Rafała Brzozowskiego, który zaśpiewał świetne covery znanych hitów oraz swoje przeboje. Po koncercie publikę bawił Dj Diablo – rezydent klubu Heaven w Lesznie.

Ostatni dzień (13.09.2015) Jarmarku św. Michała minął nam w urodzinowej atmosferze. Program na scenie rozpoczął się o godz. 16:00 spektaklem teatralnym dla dzieci pt: „Mniam, Mniam” Następnie dla żagańskiej publiczności wystąpił zespół The Sweets oraz solistki z sekcji wokalnej Centrum Kultury. Kolejnym punktem programu był koncert Anity Ziobrowskiej i Janusza Gajdy wraz z zespołem. O godz. 18:00 na pl. gen. Stanisława Maczka rozpoczęło się wielkie gotowanie z Sylwią Biały, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Na scenie w tym czasie piękny koncert dali Trzej Tenorzy z Poznania. ” O sole mio”, „Brunetki, blondynki”, „Wielka sława to żart” czy „Can You Feel The Love Tonight” z repertuaru Eltona Johna to tylko niektóre z hitów, które w tym czasie rozbrzmiewały nad Żaganiem. Chwilę później z okazji 20. urodzin Jarmarku św. Michała nad żagańskie niebo wzniosło się kilkaset balonów w barwach naszego miasta. Po energicznym koncercie zespołu „The Synki” Burmistrz Miasta Żagań Daniel Marchewka wraz z Dyrektor Centrum Kultury Beatą Tołpą odpalili race na wielkim jubileuszowym torcie Jarmarku św. Michała i razem z mieszkańcami zaśpiewali głośne „Sto lat” po czym wspólnie pokroili tort i poczęstowali gości pod sceną. Po wielkim świętowaniu 20. urodzin Jarmarku św. Michała przyszedł czas na długo oczekiwany koncert gwiazdy wieczoru – Andrzeja Piasecznego. Znany piosenkarz ściągnął na pl. gen. S. Maczka tłumy mieszkańców i gości z województwa lubuskiego i dolnośląskiego. którzy razem z nim zaśpiewali jego największe przeboje – te starsze „Budzikom Śmierć”, „Prawie do nieba”, „Śniadanie do łóżka” oraz te z najnowszej płyty pt. „Kalejdoskop”. Na zakończenie 20. Jubileuszowego Jarmarku św. Michała na żagańskim niebie odbył się niezapomniany pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczny Jarmark Michała różnił się również usytuowaniem straganów – przeniesionymi z ulicy Jana Pawła na ulicę Keplera i Długą. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie atrakcje były skumulowane w jednym miejscu (karuzele + stragany), natomiast zachowanie ruchu kołowego główną ulicą miasta (Jana Pawła II) nie powodowało znaczących utrudnień w ruchu. Ustawione urządzenia zabawowe, których z racji okrągłej rocznicy imprezy było więcej, mogły zadowolić zarówno osoby szukające mocnych wrażeń jak i te które wolą spokojniejsze zabawy, czy też naszych najmłodszych maluchów. Służby ochrony stanęły na wysokości zadania i zabezpieczały imprezę w sposób należyty. Podobnie było z firmami: sprzątającą oraz zabezpieczającą sanitariaty przenośne.

W trakcie Jarmarku jako imprezę towarzyszącą, spółka Pałac Książęcy zorganizowała IV edycję Biegu na Wieżę. W imprezie wzięło udział 51 osób, wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi zawodnicy puchary i nagrody rzeczowe w postaci talonów na sprzęt sportowy.

Ponadto w ramach obchodów Jarmarku Św. Michała na Kompleksie ARENA odbyły się następujące działania:

Dodatkowo w drugim dniu imprezy na Dziedzińcu Pałacu Książęcego odbyły się obchody Święta 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej połączone z uroczystym otwarciem kładki pieszo – rowerowej w parku.

Korowód w trakcie 20. Jarmarku św. Michała okiem kamery.

JARMARK ŚW.MICHAŁA W ŻAGANIU-KOROWÓD

jarmark-sw-michala-w-zaganiu-scena-dzien-1

jarmark-sw-michala-swieto-czarnej-dywizji

jarmark-sw-michala-w-zaganiu-scena-dzien-2

JARMARK ŚW.MICHAŁA – ŚWIĘTO ,,CZARNEJ DYWIZJI”

12 WRZEŚNIA 2015 OTWARCIE MOSTKU W PARKU W ŻAGANIU

jarmark-sw-michala-w-zaganiu-scena-dzien-3