Pytanie nadesłane 22 grudnia 2015 roku przez Justynę Barełę, Gazeta Regionalna:  

Chciałabym zapytać o skuteczność akcji Born in Żagań. Czy jesteśmy w stanie określić, ile w tym roku rozdano takich koszulek dla noworodków i za jaką kwotę?

Dyrekcja szpitala warunki finansowe kontraktu dla oddziału ginekologicznego z NFZ podpisała tylko do końca marca 2016 roku. Związki zawodowe już otrzymały pismo o zamiarze likwidacji oddziału wraz z końcem marca i wypowiedzeniami dla pracowników do końca br. roku.

Burmistrz Żagania, jak i starosta naszego powiatu, prowadzili już akcję zachęcającą do rodzenia w mieście, czy coś będzie jeszcze planowane? Czy dotarły do urzędu oficjalne informacje o zamiarach likwidacji na 2016 rok?

Jakie jest stanowisko urzędu/burmistrza w tej sprawie?

Odpowiedź wysłana 23 grudnia 2016 roku: 

W mijającym roku w ramach akcji “Born in Żagań” wydano 160 koszulek. Do Urzędu Miasta Żagań nie wpłynęły oficjalne informacje na temat likwidacji oddziału. Działania w zakresie opieki medycznej na terenie powiatu prowadzi 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w ramach umowy zawartej ze Starostwem Powiatowym w Żaganiu.

Burmistrz Daniel Marchewka nieustannie prowadzi działania zachęcające kobiety do rodzenia w Żaganiu, zarówno poprzez przygotowane upominki dla noworodków,  jak i doposażenie działającej przy oddziale Szkoły Rodzenia.