Sprawnie i bez problemów przebiegło w czwartek 21 lipca wpompowywanie wody do zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody. Od tego momentu wszyscy mieszkańcy mają już taką uzdatnioną wodę w swoich kranach.

Efektem końcowym uruchomionej w czwartek 21 lipca o godz. 13:41 nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody ma być krystalicznie czysta woda. Zanim to jednak nastąpi ŻWiK prosi wszystkich mieszkańców o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałość. Przez kilka najbliższych tygodni woda w niektórych gospodarstwach domowych może bowiem jeszcze nie prezentować najwyższej jakości. Nie oznacza to oczywiście, że nie nadaje się do spożycia. Pomimo przebarwień, można ją spożywać bez obaw – woda została przebadana w zakresie bakteriologicznym przez Sanepid oraz specjalistyczne laboratorium.

W ramach przeprowadzanej od kilku miesięcy inwestycji Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje Sp. z o.o. całkowicie zmodernizowały cały ciąg technologiczny uzdatniania wody. Obiekt wyposażony został m.in. w studnie głębinowe, otwarty układ napowietrzania, 5 filtrów ciśnieniowych, zbiornik wody uzdatnionej i pompownię sieciową. Dzięki przeprowadzonej inwestycji Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje wzbogaciły się również o takie elementy jak budynek dozowni węglanu sodu, zbiornik wody czystej (pojemności V = 1000 m3) oraz instalację monitoringu pozwalającą na zautomatyzowane sterowanie całą stacją.

Nowoczesne instalacje pozwalają na uzdatnianie wody z wykorzystaniem nowatorskiej technologii w przyjaznych dla środowiska warunkach. Warto dodać, że w ramach przeprowadzonej przez ŻWiK inwestycji w Żaganiu wyremontowano kolejny cenny zabytek – unikatową wieżę z XIX wieku, która znajduje się przy ul. Kolejowej. Inwestycja zakładała również dostawę i montaż paczkowarki do wody, której wydajność sięgnie aż 2 tys. sztuk na godzinę. Dzięki niej nasza wodociągowa spółka będzie mogła dostarczyć wodę w nagłych wypadkach do każdego gospodarstwa domowego. Realizacja zmodernizowanej Stacji zapewni odpowiednią jakość i parametry zgodnie z wymogami norm krajowych i Unii Europejskiej. Obecnie trwają prace związane ze sprawdzaniem poprawnego działania ciągu technologicznego oraz regulacją sterowania urządzeń zamontowanych w trakcie modernizacji.

DSC_0174 DSC_0173