Mieliśmy wrażenie, że ciągle jest z nami… Non omnis moriar… Nie o każdym można tak powiedzieć. Ale pani Danuta Chodorowska, która przepracowała w żagańskiej szkole muzycznej ponad 40 lat, zostawiła po sobie nie tylko pamięć uśmiechu, swoistych „powiedzonek”, biegających po klawiszach palców akompaniatorki, ale też wielu uczniów i absolwentów (wśród nich obecnego dyrektora Szkoły – pana Huberta Dziedzica), których kształtowała nie tylko jako muzyków, ale też jako ludzi. Była przyjacielem i towarzyszem w chwilach słabości i sukcesów, pedagogiem, ale też i wspaniałą koleżanką.
Odeszła… Pożegnaliśmy ją tuż przed zakończeniem minionego roku szkolnego. Już wtedy młodzież postanowiła uczcić jej pamięć specjalnym koncertem. Odbył się on w piątek, 28 października 2016 roku, w auli Szkoły przy ulicy Piłsudskiego i zgromadził liczną publiczność, wśród której na honorowych miejscach zasiedli członkowie rodziny – córka, syn i wnukowie Pani Danuty.
Był to koncert szczególny. W jego atmosferę wprowadził słuchaczy pan Hubert Dziedzic przybliżając w niezwykle ciepły sposób sylwetkę Pani Danuty i przypominając jej zabawne (ale jakże trafne) powiedzonka. Wydawało się, że za chwilę i Ją usłyszymy!
Na fortepianie zagrali Jej uczniowie – Michał Pieluszczak (który jednocześnie dał się poznać jako wokalista), Mikołaj Turek i Dawid Ganczar (akompaniował on też skrzypaczce – Magdalenie Opielak). Własny wiersz – napisany specjalnie dla ulubionej nauczycielki na zakończenie nauki w szkole – przedstawiła Alicja Pernal. Recytowała także Basia Grzybowska (wiersz o jesieni), a wieczór zakończyła piękna, nastrojowa pieśń Chóru Szkolnego (Cichy zapada zmrok), przygotowana i zaaranżowana przez panią Karolinę Czernisz-Tuz (która towarzyszyła chórzystom na fortepianie wraz z panią Justyną Bernat – opiekującą się Samorządem Szkolnym, któremu zawdzięczamy zorganizowanie – w przededniu Święta Zmarłych – tego pięknego wieczoru muzycznego).
Odeszła… Ale mieliśmy wrażenie, że patrzy na nas z góry ze swoim ciepłym uśmiechem…

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu.

galeroa foto A.Żyworonek

Materiał ze strony Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu