Już po raz drugi odwiedzają naszą szkołę zagraniczni goście w ramach europejskiego programu międzynarodowej wymiany uczniów Erasmus + (wcześniej Comenius). Delegacja ponad 30 uczniów wraz z 12 nauczycielami z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Węgier będzie od 14 listopada aż do piątku przebywać w naszym mieście i wraz z polskimi uczniami i nauczycielami realizować temat projektu: “Od szkoły do pracy”, obserwując w jaki sposób młody człowiek przygotowuje się do wyboru dalszej edukacji i zawodu.
Goście przybyli do szkoły o godz. 9.00, gdzie na małej sali gimnastycznej przywitała ich pani dyrektor Dorota Stebelska oraz szkolna koordynator projektu pani Maria Gołaszewska. Pana Burmistrza reprezentowała pani Agnieszka Zychla z Urzędu Miasta.
Na powitanie zebrani obejrzeli krótki program artystyczny, podczas którego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, muzyczne oraz taneczne, a szkolny chór pod opieką pana Szymona Kraszewskiego wykonał “Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej.
Następnie, po tradycyjnej wymianie upominków i krótkiej przerwie, zostały wyświetlone trzy filmy przygotowane przez uczniów z Polski, Francji i Włoch na temat codziennego życia uczniów w tych europejskich szkołach. Kolejne filmy pozostałych delegacji omówione zostaną na jutrzejszych zajęciach, a potem uczniowie w międzynarodowych grupach dyskusyjnych będą porównywać poznane systemy edukacyjne i ich wpływ na dalszą edukację młodzieży. Ten pierwszy pracowity dzień zakończył się pysznym obiadem w stołówce szkolnej. Goście mieli okazję spróbować tradycyjnej polskiej grochówki oraz pierogów.
Zagraniczni uczniowie mieszkają u rodzin polskich uczniów, dzięki czemu mają możliwość poznania zwyczajów i kultury naszego kraju. W środę będą uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, a w czwartek pojadą na wycieczkę do Wrocławia, gdzie zwiedzą Uniwersytet Wrocławski. Jest to wspaniała okazja, by praktycznie wykorzystać znajomość języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego czy włoskiego, a także zburzyć uprzedzenia i bariery i szerzej otworzyć się na europejską rzeczywistość.