We wtorek 7 marca na skrzyżowaniu ulic Kopernika z Brodatego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.

Z badań będą mogły skorzystać również panie, które nie będą spełniały warunków wiekowych, jednak w takim przypadku trzeba będzie zapłacić 80 zł. Z bezpłatnych badań mogą już skorzystać panie urodzone w 1966 r. i 1967 r.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerami telefonów: 68 452 77 96, 68 452 77 17, 605 596 655 oraz 605 598 077 (od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku.

Jak przygotować się do badania?

– Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania – zachęcają technicy z NZOZ Diagnostyk w Zielonej Górze. – Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu. Tak, aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?

To badanie, które pozwala na wykrycie zmian od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.