W czasie ferii codziennie na krytą pływalnię przy ul. Kochanowskiego w Żaganiu przychodzi ok. 60 dzieciaków. – Rekordowa liczba, to 117 – wylicza Krystian Rębacz, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żaganiu.

11-letni Gracjan Salamon codziennie przychodzi na basen Arena. – Pływanie to moja pasja – mówi. – A najbardziej podoba mi się nurkowanie. Bawię się świetnie i korzystam, bo jak się zacznie szkoła, to już nie będzie tyle czasu.

Również 10-letni Maciek Pawłowski pływa prawie każdego dnia podczas zimowej przerwy. – Mamy zajęcia szkolne na basenie w poniedziałki – zaznacza. – Ale w tygodniu brakuje czasu, żeby indywidualnie skorzystać z zajęć.

W czasie ferii na Arenie dzieci mogą bezpłatnie korzystać z basenu w ciągu 1,5 godziny, w godz. 12.00-14.00. W tym czasie ratownicy przygotowują dla nich mnóstwo zabaw w wodzie.

We wtorek (7 lutego) ratownicy WOPR zorganizowali dla małych gości zajęcia pod hasłem „Basen przyjazny dzieciom” .

– Dzieci rywalizowały w kilku konkurencjach – opowiada Krystian Rębacz. – „Poławiacze pereł” nurkowali po drobne monety. W konkurencji „ demon szybkości” mierzyliśmy czas zjeżdżania ze zjeżdżalni. W „niesfornej łódce” trzeba było szybko pokonać dystans kajakiem, kolejną konkurencją był wodny tor przeszkód.

Nie obyło się też bez elementów edukacyjnych. Ratownicy zaprezentowali zasady bezpiecznego zachowania nad wodą i pokazali, jak ratować tonącego.

(mt)   

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.