We wtorek (21 lutego) w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

– Nasz język ojczysty nie jest łatwy – powiedziała nam Edyta Czerniawska, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 1 im. Księżnej Doroty. – Ale młodzież można zainteresować nim w formie zabawy.

Gimnazjaliści z klasy IA wzięli udział w lekcji bibliotecznej na wesoło, zorganizowanej w oddziale dla dzieci i młodzieży MBP. Doskonale się bawili odgadując związki frazeologiczne, pokazywane gestami przez kolegów, rozwiązywali kalambury i czytali łamańce językowe w formie wierszyków. – Najwięcej problemów sprawia mi interpunkcja – tłumaczy Kacper Rzeszkowski. – Dzisiaj wszyscy posługujemy się skrótami, wysyłając SMS-y, czy też pisząc w internecie. To zupełnie inny język, niż ten, którego uczymy się na lekcjach. Jeśli chodzi o książki, to czytam lektury, a w sieci mam ulubione blogi.

– Dla mnie język nie jest problemem, bo jestem humanistą – zaznacza Mateusz Silny. – Lubię rozwiązywać zagadki i kalambury. Moim ulubionym przedmiotem jest język francuski.

– Uczymy się na wesoło nie tylko podczas zajęć w bibliotece – podkreśla E. Czerniawska. – Również podczas codziennych lekcji staram się podawać wiedzę w formie zabawy, ćwicząc sprawność językową, której często brakuje młodzieży.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO, czyli United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. To organizacja ONZ zajmująca się międzynarodowymi działaniami w dziedzinie kultury i sztuk, a także poszanowaniem dla praw człowieka.

Święto języka jest obchodzone od 2000 roku. Upamiętnia demonstracje w Bangladeszu w 1952 r., podczas których zginęło pięciu studentów, walczących o nadanie ich językowi statusu języka urzędowego.  

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.