– Bardzo lubię unihokej – mówi niepełnosprawny Boguś Jania, wychowanek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu. – Kibicuję moim kolegom i chętnie bym z nimi zagrał.

galeria foto A.Żyworonek

We wtorek (7 marca) w hali Arena po raz dziewiąty zmierzyły się drużyny ośrodków szkolno-wychowawczych, w Wojewódzkich Mistrzostwach Unihokeja „Sprawni Razem”. Wystąpiło osiem drużyn, reprezentujących Świebodzin, Szprotawę, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Gubin, Strzelce Krajeńskie, Żary oraz SOSW Żagań.

Na widowni zasiedli również amerykańscy żołnierze: Andrew Benjamin i Shone Anderson. – Jesteśmy tutaj, bo chcemy uczestniczyć w życiu miasta, w którym bardzo dużo się dzieje – powiedzieli nam. – Chcemy się spotykać z ludźmi i widzieć radość na twarzach dzieciaków.

Żołnierze po raz pierwszy spotkali się z unihokejem, ale zaznaczyli, że to dyscyplina sportu bardzo podobna do hokeja na lodzie, czy na trawie, które są bardzo popularne w USA.

Imprezę otworzyła wicedyrektor SOSW Urszula Łysak, a później na parkiet wyszli amerykańscy goście, którzy zagrali z drużynami.

W otwarciu zawodów wziął również udział dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Oświaty i Infrastruktury w magistracie oraz Wanda Winczaruk, przewodnicząca Rady Miasta Żagań. Oboje przywieźli drobne upominki dla zawodników i życzyli ich dobrej zabawy.

– Od czterech lat trenuję unihokej – powiedział nam Sylwek Zieliński. – Bardzo mi się podoba ten sport i często jeżdżę na zawody. Kto będzie najtrudniejszym rywalem? Nie boje się nikogo.

Sędziami turnieju byli: Monika Nowotna i Sylwester Iwanicki. – To duże przeżycie dla dzieciaków i dla nas – mówili.

– W każdej drużynie jest obowiązkowo jedna dziewczyna – wyjaśnił Wojciech Olejarz, prezes stowarzyszenia Uśmiech Dziecka i nauczyciel w SOSW. – Nowością jest to, że można zatrzymać piłeczkę nogą, ale nie można jej kopnąć do bramki.

W organizacji rozgrywek pomagali wolontariusze z LO im. Stefana Banach w Żaganiu. – Po raz drugi jesteśmy wolontariuszkami podczas mistrzostw „Sprawni Razem” – podkreśliły Karolina Świątek i Lidia Szczpańska z klasy II i III LO. – Idea wolontariatu jest nam bliska. To bardzo ciekawe doświadczenie. Dbamy o to, żeby nasze drużyny dobrze się bawiły.

-Były ogromne emocje – stwierdził na zakończenie mistrzostw W. Olejarz. – Najlepsi zostali wyłonieni dopiero po dogrywkach i rzutach karnych. 

Po raz pierwszy od dziewięciu edycji Mistrzostw Województwa Lubuskiego w Unihokeju “Sprawni Razem” zwyciężyła drużyna z Żagania. Najlepszym bramkarzem został Szymon Kusiak z żagańskiego SWSW, najlepszym strzelcem został Sebastian Wójcicki ze Strzelec Krajeńskich, zaś najlepszą zawodniczką Emilka Tomaszewicz ze Szprotawy. 

A oto wyniki:

I miejsce SOSW Żagań

II miejsce SOSW Strzelce Krajeńskie

III miejsce SOSW Szprotawa

IV miejsce SOSW Świebodzin

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.