dav

– Lubimy wiersze – mówili uczestnicy miejskich eliminacji Konkursu Recytatorskiego. – A szczególnie Juliana Tuwima, czy też Jana Brzechwy.

W czwartek w Sali Inter Pałacu Książęcego młodzi recytatorzy zmagali się w trzech grupach wiekowych, w kategorii recytacje oraz wywiedzione ze słowa. Najmłodszymi uczestniczkami były Zuzia Dziedzic i Agatka Cisek, sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 5. – Ja recytuję wiersz „Przyjęcie” – powiedziała nam Zuzia. – A ja „Szklanka przechwalanka – dodała Agatka. Dziewczynki zgodnie twierdziły, że nauka tekstu nie zajęła im wiele czasu. Nie tremowały się też podczas występu na scenie, przed prawdziwą publicznością.

– Mój wiersz to „Zmory wiosenne” – tłumaczy Mateusz Kaszuba z Gimnazjum nr 2. – Czytam wiersze również dla własnej przyjemności. Najbardziej lubię Tuwima.

– A mój wiersz to „Kaczka Dziwaczka” – mówi Hania Puchacz z PSP nr 5. – Znałam go i lubiłam jeszcze przed konkursem recytatorskim.  

– Nasz konkurs stanowi miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze – zaznaczyła Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu, podczas otwarcia poetyckich zmagań. –  Nasi laureaci będą reprezentować miasto podczas eliminacji powiatowych w Szprotawskim Domu Kultury.

W jury zasiadły: Małgorzata Moskwa, współtwórczyni teatru Drewniana Kurtyna i instruktorka w Klubie Wojskowym Czarnej Dywizji, Marzena Krzosa, reżyser i animator kultury z Klubu Wojskowego w Świętoszowie oraz Dorota Natalia Wilczewska, aktorka i kostiumograf. Imprezę prowadziła Skarletta Prejc, zaś udźwiękowił Paweł Pietrzyk.

W grupie najmłodszych jury wyróżniło Martynę Bielewicz z PSP nr 4, Oliwiera Mrowińskiego z PSP 7 i Wiktorię Zawadzak z PSP 1. Tytuły laureata przyznano Wiktorii Zając z PSP nr 2, Marcelemu Hasiejowi z PSP 7 i Aleksandrze Wągrowskiej z PSP 1.

W grupie drugiej tytuł laureata w kategorii recytacje otrzymał Brian Stelmasik z PSP 4. W kategorii wywiedzione ze słowa laureatkami zostały Nikola Grzegrzółka z PSP 1 i Aleksandra Kowalczuk z PSP 5. Wyróżniono Alicję Kominek z PSP nr 3 i Jagodę Błażałek z PSP 2.

W grupie najstarszej nagrody w kategorii wywiedzione ze słowa i recytacji tytuły laureatów otrzymały: Dominika Miętek i Martyna Dobrowolska, obie z PG nr 1. Specjalną nagrodę za osobowość sceniczną, ufundowaną przez D.Wilczewską dostał Marceli Hasiej.  

Laureaci będą reprezentować miasto podczas eliminacji powiatowych w Szprotawskim Domu Kultury, się odbędzie 6 kwietnia.

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.