141 uczniów ze szkół powiatu żarskiego i żagańskiego wzięło udział w finale konkursu „Złote pióro – potyczki ortograficzne”. Najlepsi otrzymali pióra ufundowane przez burmistrza Daniela Marchewkę.

Konkurs organizowany przez PSP nr 1 w Żaganiu z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę uczniów. W tym roku w eliminacjach na poziomie szkolnym wzięło udział aż 3.143 najlepszych znawców ortografii w swoich klasach. Do „ortograficznych potyczek” zgłosiło się 38 szkół. Najlepsi walczyli w ośmiu rejonach, żeby dojść do finału międzypowiatowego. W ten sposób wyłoniono 141 mistrzów. – Możecie być z siebie dumni – powiedziała Małgorzata Kalinowska, dyrektorka placówki. –  To, że znaleźliście się dzisiaj w Żaganiu (w sobotę 18 stycznia) świadczy o waszej ogromnej wiedzy.

Specjalne podziękowania dostali nauczyciele i dyrektorzy placówek biorących udział w rywalizacji, którzy pomagali w organizacji „Złotego pióra”.

Na widowni zasiadł burmistrz D. Marchewka, dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Oświaty i Infrastruktury w magistracie oraz burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, który wystąpił w charakterze rodzica i kibicował synowi, biorącemu udział w konkursie.

W kategorii klas pierwszych złote pióro wywalczyła Gabrysia Dziendziara z PSP nr 3 w Żaganiu, srebrne pióro przypadło Marice Puczyńskiej z Żarek Wielkich, brązowe Hani Popiel, również z Żarek Wielkich. W grupie klas drugich zwyciężył Jakub Kędziora ze szkoły katolickiej w Żarach, drugi był Wiktor Dobroń z PSP 1 w Żaganiu, trzeci Bartek Jędrzejowski z Leszna Górnego.

W kategorii klas trzecich złote pióro otrzymała Marta Jabłońska z PSP 1 w Żaganiu, srebrne Maksym Kołodziejczyk z PSP 2 w Żarach, brązowe Hubert Lichtański z PSP w Iłowej. 

W grupie klas czwartych wygrała Julia Kucko z PSP 1 w Żaganiu, druga była Judyta Barwinek z Iłowej, trzecie Ania Prokopczyk z „katolika” w Żarach.
W grupie klas piątych złote pióro dostał Tomasz Turkiewicz z Siecieborzyc, srebrne Julian Roszak z Wiechlic, brązowe Julia Drabek z PSP 7 w Żaganiu.

W grupie najstarszej, klas piątych wygrała Anna Drapała z PSP 1 w Żarach, druga była Maja Zaucha z „katolika” w Żarach, trzeci Kacper Jezierski z PSP 1 w Szprotawie.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i długopisy, zaś laureaci pióra z rąk burmistrza, dyrektora Z. Białkowskiego oraz dyrektor M. Kalinowskiej.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.