SONY DSC

W ciągu najbliższych dni zostanie wyłoniony wykonawca uzbrojenia strefy przemysłowej przy ul. Asnyka. Do przetargu zgłosiło się aż osiem podmiotów.

Przypomnijmy, że zakres prac obejmuje wszystkie roboty związane z budową i naprawą dróg, wodociągu i kanalizacji, w tym deszczowej, a także budowę sieci energetycznej i oświetlenia strefy. Łącznie powstanie ok. 2 km dróg, skrzyżowania i zjazdy. Miasto na ten cel otrzymało ok. 11 mln zł dofinansowania, w ramach Żagańsko-Żarskiego Obszaru Funkcjonalnego. Obszar obejmuje miasta Żary i Żagań oraz gminy wiejskie Żary i Żagań. Historyczna umowa na dofinansowanie uzbrojenia i budowy dróg w strefach przemysłowych Żar, Żagania oraz gmin wiejskich została podpisana pod koniec ub. roku z udziałem marszałek województwa Elżbiety Polak. Całkowita wartość projektu to 26.110.716 zł. Kwota dofinansowania to 20.250.759 zł, czyli 85 proc. wartości całego projektu. Żagańsko-Żarski Obszar Funkcjonalny powstał w 2014 roku z inicjatywy burmistrzów Żagania Daniela Marchewki i byłego burmistrza Żar Wacława Maciuszonka. Dofinansowany projekt przewiduje kompleksowe uzbrojenie stref inwestycyjnych na terenie czterech gmin. Fragmentu „Lotniska” w Żarach o powierzchni 5,7962 ha, strefy przemysłowej przy ul. Asnyka w Żaganiu o powierzchni 10,3382 ha, strefy w Kadłubi (gm. Żary) o powierzchni 15,6979 ha oraz strefy w Tomaszowie (gm. Żagań) o powierzchni 36,0297 ha. W każdej z podstref ŻŻOF powstaną sieci wodno-kanalizacyjne i drogi. Projekt obejmuje dodatkowo promocję podstref.

Żagań zyskał na swoją strefę aż 11 mln zł dofinansowania, a cały projekt naszej strefy jest wart 13,5 mln zł.

Do przetargu stanęło aż osiem podmiotów gospodarczych. Każdy z nich zaproponował gwarancję inwestycji przez 84 miesiące. Najtańsza oferta za wykonanie prac opiewa na ok. 9,6 mln zł. Najdroższa na prawie 12,5 mln zł. Wykonawcę poznamy w ciągu najbliższych dni.

Więcej informacji na temat przetargu tutaj

To nie jedyna wielka inwestycja w Żaganiu. W tym roku na budowę i modernizację dróg oraz chodników miasto wyda ponad 5 mln zł.  Do ważniejszych inwestycji będzie należeć przebudowa wąskiej i niebezpiecznej ulicy Sosnowej, chodnika przy ul. Wesołej, opracowanie projektu przebudowy ul. Klonowej, Świerkowej, Sosnowej, projekt i wykonanie parkingu przy ul. Klonowej, pierwszy etap wymiany chodnika przy ul. Libelta, wymiana chodników przy ul. Konopnickiej, 20 tys. zł miasto chce przeznaczyć na opracowanie projektu przebudowy zwężenia jezdni koło poczty, przy ul. Mickiewicza, 50 tys. zł ma iść na chodnik przy ul. Okrzei, 55 tys. zł będzie kosztować opracowanie projektu kolejnego etapu przebudowy ul. Żarskiej – od ul. Młynarskiej do ronda. W czasie wakacji zostanie zmodernizowana ulica Nocznickiego, w rejonie szkoły. Po uwłaszczeniu gruntu na osiedlu Moczyń miasto zamierza wybudować brakujący fragment chodnika. Przewidziana jest też budowa oświetlenia i odnowa pl. Orląt Lwowskich. Gdy tylko pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych zakończą przebudowę chodnika między mostkami w parku, przy ul. Mostowej, zabiorą się za trakt pieszy przy ul. Wodnej (od ul. Dworcowej) do kładki dla pieszych.

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.