Rozprawa przed rzecznikiem dyscyplinarnym

W czwartek (20 kwietnia) w zielonogórskim oddziale Lubuskiego Kuratorium Oświaty, wyjaśnienia przed rzecznikiem dyscyplinarnym składał żagański radny i nauczyciel Barłomiej Woś. Jego sprawą interesuje się cała Polska, ponieważ umieścił na swoim facebookowym profilu satyryczne memy i kabaret „Ucho prezesa”. Podstawą do wszczęcia postępowania był anonimowy donos od rzekomego „rodzica”.

Przypomnijmy, że radny Bartłomiej Woś jest nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, prowadzonym przez powiat żagański. Został postawiony przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubuskim za rzekome godzenie w instytucje państwowe i Kościół. Dowodem w sprawie były screeny z memami w obronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i serialem satyrycznym Roberta Górskiego „Ucho prezesa”. Sprawa stała się głośna. Pokazały ją m.in. Fakty TVN, napisały ogólnopolskie gazety.

W czwartek B. Woś stawił się przed rzecznikiem wraz z Bożeną Pierzgalską, przewodniczącą Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Zielonej Górze. – To nie jest postępowanie dyscyplinarne, a wyjaśniające – stwierdziła przewodnicząca. – Dopiero po przesłuchaniu B. Wosia i świadków, rzecznik podejmie decyzję, czy umorzyć sprawę, czy też skierować ją do komisji dyscyplinarnej. Moim zdaniem ta sprawa nie powinna nigdy trafić do rzecznika.

Przesłuchanie trwało dwie godziny. Pod salą konferencyjną w siedzibie kuratorium czekali przedstawiciele ogólnopolskich mediów i osoby wspierające nauczyciela. Między innymi burmistrz Daniel Marchewka, radny powiatu żagańskiego Tomasz Kwarciński oraz Tomasz Szwal. – To sprawa wybitnie polityczna – tak burmistrz D. Marchewka sparafrazował słowa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. – B. Woś jest radnym miejskim i bardzo zaangażował się w walkę z powiatem żagańskim w obronie obcinanych, nauczycielskich pensji, a także w obronę niesłusznie zwolnionej dyrektorki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu. Tym się mocno naraził. Nie ma podstaw do karania nauczyciela za memy z Facebooka. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w szkołach prowadzonych przez miasto.

Po B. Wosiu przed rzecznikiem dyscyplinarnym składał zeznania dyrektor szkoły wuefisty, który wszczął postępowanie na polecenie starosty. Czekamy na wyniki. Sprawa może zostać na tym etapie umorzona lub skierowana do komisji dyscyplinarnej. Jeśli tak by się stało, to nauczycielowi może grozić nagana lub nawet wydalenie z zawodu. B. Woś zaznacza, że nie zrobił nic złego. Po wybuchu afery nie usunął też memów i „Ucha prezesa” ze swojego profilu. – Udowodniłem, że nie wrzucałem ich na profil w godzinach pracy – wyjaśnia. – Nie mogli oglądać ich też moi uczniowie, którzy są zablokowani.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

 

Linki do materiałów ogólnopolskich mediów na temat rozprawy B. Wosia:

http://www.tvn24.pl/poznan,43/przed-komisja-za-wpisy-nauczyciel-tlumaczyl-sie-dwie-godziny,733406.html

https://www.wprost.pl/kraj/10051619/Nauczyciel-udostepnial-na-Facebooku-memy-i-Ucho-Prezesa-Stanal-przed-komisja.html

http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/10,88293,21662670,bartlomiej-wos-wchodzi-na-postepowanie-wyjasniajace.html

http://wiadomosci.wp.pl/nauczyciel-tlumaczyl-sie-z-udostepnienia-na-facebooku-ucha-prezesa-6114075925264001a

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1754991,Zagan-nauczyciel-tlumaczyl-sie-rzecznikowi-dyscyplinarnemu-z-wpisow-na-Facebooku

http://wyborcza.pl/7,75398,21662659,nauczyciel-od-ucha-prezesa-przed-komisja-w-kuratorium-wideo.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1036433,lubuskie-nauczyciel-tlumaczyl-sie-rzecznikowi-dyscyplinarnemu-z-wpisow-na-fb-o-uchu-prezesa.html,komentarze-najstarsze,1