Trakt nad kanałem, wiodący do Pałacu Książęcego zyska wkrótce nową nawierzchnię. Prace wykonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych.

Przypomnijmy, że inicjatorką nadania imienia bulwarowi była wieloletnia nauczycielka i dyrektorka żagańskich szkół Elżbieta Malinowska. Jej pomysł podchwycił Andrzej Chodań, wiceprzewodniczący rady miasta, który znalazł przychylność wśród samorządowców. Uchwałę o nadaniu imienia bulwarowi radni podjęli 30 września 2016 roku. Teraz przyszedł czas na odnowienie trasy.  – To pierwszy etap modernizacji bulwaru – zaznacza dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie. – Chodnik będzie sukcesywnie odnawiany aż do mostu Żaganny. Odtworzony zostanie również skwer pod murem obronnym.

Remont rozpoczął się kilka dni temu. Obejmie odcinek od parku do mostku na kanale. Nową nawierzchnię buduje MPOiRD z płyt o wymiarach 40 na 40 cm. – Trakt będzie miał także odwodnienie – tłumaczą pracownicy miejskiej spółki. – Żeby nie był zalewany podczas deszczu.

– To dla nas trudna budowa – wyjaśnia Wojciech Szumski, prezes MPOiRD. – Teren jest nasiąknięty wodą. Zwykła zagęszczarka nie wystarczy do jego utwardzenia. W niektórych miejscach musimy wymieniać grunt, używać betonu, czy też starych płytek. Jest też zwężenie, które uniemożliwia nam wjazd ciężkim sprzętem. Gdy je pokonamy, reszta prac pójdzie szybciej. Roboty będą prowadzone sukcesywnie, etapami.

W lipcu tego roku Enea na zlecenie miasta wymieniła oświetlenie bulwaru wraz z kablem zasilającym (500 m długości). W ramach inwestycji powstało 15 nowych lamp z oprawami LED. Koszt nowego oświetlenia to 56 tysięcy złotych brutto.

– Cieszę się, że ruszyły prace – powiedziała nam Elżbieta Malinowska. – Cieszę się również, że PSP 7 przyjęła imię Doroty księżnej żagańskiej. To bardzo godna patronka, która powinna być uhonorowana w swoim ukochanym mieście

Przypomnijmy, że do tej pory Dorota Talleyrand-Perigord była patronką Gimnazjum nr 1 przy ul. Żarskiej, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1. Po wprowadzeniu w życie reformy oświaty gimnazjum zostało zlikwidowane, ale decyzją radnych wielka władczyni miasta pozostała patronką ośmioklasowej podstawówki.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Rozpoczęła się wymiana chodnika na bulwarze księżnej Doroty Talleyrand-Perigord.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.