Pułkownik dyplomowany Dariusz Lewandowski, dowódca 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu zaprosił do jednostki przedstawicieli samorządów i innych instytucji współpracujących z jednostką, żeby podpisać porozumienie o współpracy. Miasto reprezentował burmistrz Daniel Marchewka.

– Chodzi o sformalizowanie współpracy, która już istnieje – tłumaczył dowódca. – A także zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były poruszane.

W spotkaniu, które odbyło się w czwartek 12 października wzięli udział między innymi przedstawiciele starostw powiatowych, na terenie których mieszkają żołnierze 34BKPanc, czyli starostwa żarskiego, żagańskiego i nowosolskiego, a także władz Żagania, Żar, Nowej Soli, Iłowej i innych instytucji.

– Tylko w drugim kwartale tego roku zabezpieczaliśmy prawie 170 imprez – powiedział płk dypl. D. Lewandowski. – Od przewozu czołgów, przez wszelkiego rodzaju eventy, poczty sztandarowe, itp. Żebyśmy mogli brać w nich udział, wymagane jest planowanie ze sporym wyprzedzeniem.

W porozumieniu znalazł się m.in. zapis, że do 10 września każdego roku wojsko musi otrzymać plany wspólnych przedsięwzięć na kolejny rok. Do 15 stycznia 34BKPanc. będzie oczekiwać na sprawozdania.

Dowódca wspomniał też o powinnościach władz cywilnych, które w razie wybuchu konfliktu zbrojnego będą musiały zaopiekować się rodzinami żołnierzy, którzy wyruszą z koszar w inne rejony, zabezpieczyć mienie i wiele innych spraw.

Żagań od wielu lat współpracuje z 34BKPanc. Ma duży udział m.in. w organizowaniu wojskowych świąt i innych przedsięwzięć. Brygada wrosła w nasz region i życie miasta.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

W 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej podpisano porozumienie cywilno-wojskowe.