W środę 18 października z radnymi komisji gospodarki miejskiej spotkali się prezesi spółek, którzy złożyli sprawozdania z ich działalności za ubiegły rok.

Na posiedzenie w sali Wallensteina Pałacu Książęcego przyszli: Dariusz Frejman – prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, Piotr Kowalski – prezes Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Paweł Lóssa – prezes spółki Pałac Książęcy.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy 106.326 wejść na basen Arena – wyliczył P. Lóssa. – To średnio dziennie daje 305 osób goszczących na krytej pływalni. Ze strefy relaksu skorzystało 36.540 osób. Ilość wejść na halę widowiskowo-sportową Arena to 32.956 rocznie. Na mecze WKS Sobieski Arena Żagań 2.223, na pozostałe imprezy sportowe 8.395. Z hostelu Arena skorzystało 6.547 osób. Łącznie z kompleksu Arena skorzystało ub. roku 192.987 osób.

Spółka Pałac Książęcy zarządza między innymi kompleksem Arena, ale także pałacem, parkiem i pensjonatem Młynówka. Organizuje imprezy kulturalne i sportowe. W ub. roku spółka odnotowała 2,017 mln zł straty. Na taki wynik składają się miedzy innymi koszty spłaty kredytów, zaciągniętych na budowę całego kompleksu Arena, a także utrzymanie działalności związanej z utrzymaniem i administrowaniem basenu, hali sportowej, stadionu, parku, pałacu, wieży widokowej. Spółka odnotowuje, że strata jest o ponad 55 tys. zł niższa, niż w 2015 roku. – Należy dodać, że straty były zakładane od samego powstania spółki – podkreślił prezes. – Nie mają one nic wspólnego z płynnością finansową. Wywiązujemy się z płacenia pensji, ZUS-u i innych zobowiązań. Na koniec 2017 roku wynik finansowy będzie ujemny, na co będzie miało wpływ wydarzenie z 5 października, gdy orkan Ksawery zniszczył poszycie dachu hali. Obiekt został częściowo wyłączony z użytku, co również będzie miało wpływ na wpływy spółki.

Jeśli chodzi o naprawianie szkód, to obiekt był ubezpieczony. 90 proc. powierzchni dachu uległo zniszczeniu. Jedna centrala wentylacyjna jest całkowicie zniszczona i wymaga wymiany. Jej koszt to 110 tys. zł. Dwie pozostałe będą naprawiane. Przymiary robót zostały rozesłane do firm z Żagania i Żar. Po sporządzeniu kosztorysów zostaną przesłane do ubezpieczyciela. Spółka liczy na pokrycie wszystkich kosztów, jeśli jednak tak się nie stanie, to będzie spory problem. – O ile wiem, miasto już zwróciło się o pomoc w remoncie hali do powiatu żagańskiego – dodał prezes.

Dariusz Frejman został prezesem MZK dopiero w sierpniu tego roku, jednak również złożył sprawozdanie z działalności firmy. Najważniejszymi inwestycjami w ubiegłym roku był remont zaplecza socjano-warsztatowego, po kontroli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także modernizacja stacji paliw i itp.

W pierwszym półroczu 2017 roku z komunikacji w obrębie miasta Żagań skorzystało 328 tysięcy pasażerów. Spółka przewiduje na koniec roku stratę w wysokości ok. 200 tys. zł. Powodem są między innymi wysokie odprawy dla pracowników, którzy w tym roku idą na emerytury, przegrany proces ze zwolnionym pracownikiem i któremu Sąd Pracy nakazał wypłacić trzymiesięczne zarobki.

Żeby zwiększyć wpływy spółki prezes myśli o uruchomieniu myjni samochodowej oraz trzeciego dystrybutora, który służyłby tylko do tankowania autobusów, przez co samochody „z miasta” nie musiałyby czekać na swoją kolej.

Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na koniec 2016 roku jest właścicielem 15 działek budowlanych. W ub. roku osiągnęła zysk w wysokości 235,2 tys. zł netto ( w 2015 roku 118,6 tys. zł zysku). W tym roku ŻTBS szykuje się do budowy kolejnego bloku mieszkalnego, etap VII a. Planuje zaciągnięcie kredytu i rozpoczęcie budowy. Nowy budynek będzie miał 24 mieszkania i zostanie oddany lokatorom w 2018 roku. Problemem jest brak firm budowlanych na rynku. Odbyły się już dwa przetargi, w których nie udało się wyłonić wykonawcy. W pierwszym padła jedna, ale zbyt droga oferta, do drugiego przetargu nie stawił się nikt. Prezes Piotr Kowalski zapowiedział, że na tym nie poprzestanie i będzie się starał możliwie szybko wyłonić wykonawcę. Planowany wynik finansowy spółki w 2017 roku to 234.181 zł.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Prezesi zostali zaproszeni na posiedzenie komisji gospodarki.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.