Ukazał się 15 numer półrocznika, który można nabyć w Muzeum Obozów Jenieckich oraz w księgarni przy ul. Warszawskiej i na Osiedlu na górce. Zawiera 15 artykułów, traktujących o historii. Wśród nich między innymi wspomnienie o zmarłym w tym roku Marianie Ryszardzie Świątku, autorstwa Wandy Winczaruk.

Jednym z autorów jest Jerzy Adamowicz wójt gminy Brzeźnica, który opisał 800 lat swojej wsi. Brzeźnicy. – Mamy jeden z ostatnich tekstów Mariana Świątka „Legendę o białej owieczce” – opowiada Wiesław Chłopek, autor dwóch tekstów w najnowszym wydaniu ZŻ. – Odejście Mariana to dla nas poważna strata. Nie tylko jako przyjaciela, ale również doskonałego autora. Ale liczymy na wsparcie innych piszących. Do naszego zespołu dołączył m.in. Mirek Kasztel i prof. dr hab. Zbigniew Bujakiewicz, który współpracował z Marianem i będzie dla nas dalej pisał.

W najnowszym wydaniu ZŻ Z. Bujakiewicz wraz z M. Świątkiem napisał tekst o rozwoju sunkiennictwa w Żaganiu od XIX wieku do pierwszej połowy wieku – przejście od rzemiosła do przemysłu fabrycznego w świetle dokumentów archiwalnych. O kamiennych śladach napisał Stanisław Byczkowski. Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich zamieścił wspomnienia o zastępcy komendanta Stalagu Luft 3, a także tekst o grobie legionisty na cmentarzu Na górce. Bogdan Sztuba przypomniał historię Jarmarku Michała i opowiedział o spersonalizowanych arkuszach pocztowych „Stowarzyszenia 3pcz”, zaś Robert Zarzycki o powojennym osadnictwie ludności polskiej na terenie dzisiejszego powiatu żagańskiego. Zapraszamy do lektury.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.