Sekcja astronomiczna zaprosiła ludzi ciekawych świata i kosmosu na wieczór poświęcony Johannesowi Keplerowi (ur. 27 grudnia 1571 r., zmarł 15 listopada 1630 r.), z okazji 387 rocznicy śmierci wielkiego astronoma i matematyka.

„Od płatka śniegu do nieskończoności” – to temat spotkania sekcji astronomicznej w sobotę 18 listopada. J. Kepler żył bardzo intensywnie i zmarł w wieku 59 lat. W Żaganiu znalazł schronienie 25 lipca 1628 roku, na dwa lata. W listopadzie 1630 roku wyruszył w bardzo trudną podróż do Ratyzbony, która zakończyła się jego chorobą i śmiercią. – Ówczesny świat nie był przyjazny dla takich ludzi – mówi Jacek Patka, instruktor sekcji. – Ale takich osób, jak Kepler, nie brakuje również w naszych czasach. Musimy tylko nauczyć się ich dostrzegać. Zwykle żyją, tak jak każdy i niczym się nie wyróżniają. Za to zajmują się rzeczami niezwykłymi, mającymi ogromne znaczenia dla nauki. Naukowiec poznaje świat różnymi ścieżkami. Poznając języki, filozofię, historię, itp. Kepler był pierwszym, prawdziwym Europejczykiem o szerokim światopoglądzie. Matematyczne zasoby Keplera sprawdzają się nawet na odległych rubieżach kosmosu.

W spotkaniu wziął udział również Włodzimierz Siemiątkowski, który przyniósł monety z różnych krajów, poświęcone J. Keplerowi. Opowiedział m.in. o perypetiach z pocztą, która miała wątpliwości, czy wydać znaczek z wielkim astronomem, bo według urzędników był on postacią mało znaną.

Sekcja astronomiczna spotyka się w każdy piątek w godz. 17.00-20.00 w sali 061 Pałacu Książęcego przy ul. Szprotawskiej 4. Kontakt do instruktora Jacka Patki: jpatka@wp.pl

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Podczas wieczoru Keplera rozmawiano między innymi o krystalografii.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.