Głaz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i bordowy klon poświęcony generałowi Stefanowi Grotowi Roweckiemu stanął w Parku Książęcym, koło fontanny Trytona.

Z inicjatywą upamiętnienia gen. Grota Roweckiego wystąpił Zbigniew Kraus, pełniący obowiązki prezesa żagańskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. – To wyjątkowy dzień w kalendarzu pamięci naszego miasta – powiedział burmistrz Daniel Marchewka podczas uroczystości odsłonięcia głazu i posadzenia drzewa (w środę 22 listopada). – Symbolizuje męczeństwo generała Grota Roweckiego, który poświęcił swoje życie za Ojczyznę. To największa ofiara, jaką mógł złożyć mężczyzna i żołnierz.

W odsłonięciu głazu wzięła udział młodzież, kombatanci, władze miasta z burmistrzem i dyrektorem Zbigniewem Białkowskim i Andrzejem Chodaniem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Żagań, Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy, Leszek Kornasz prezes zarządu oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK w Zielonej Górze oraz mieszkańcy miasta. Tablicę i obelisk poświęcił ksiądz Piotr Żuberek z Tomaszowa. Ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK uroczystość uświetnili licealiści z żagańskiego LO im. Stefana Banacha pod opieką nauczyciela Rafała Szymczaka, który opowiedział o działalności gen. Grota Roweckiego. – Był to bardzo konkretny człowiek i wspaniały organizator – podkreślił R. Szymczak. – Okazał się niezastąpiony podczas organizowania państwa podziemnego. Dzięki niemu wywiad AK działał m.in. w Żaganiu, przez który przejeżdżały wojskowe transporty. Został wydany przez agentów w 1943 r.

Mimo prób złamania go psychicznie i fizycznie generał nigdy nie poszedł na żadną formę współpracy z okupantem. Trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Po wybuchu Powstania Warszawskiego został zamordowany na rozkaz Heinricha Himmlera. Do dzisiaj nie ma zgodności, co do daty jego śmierci. Historycy podają, że zginął o 3.00 z 1 na 2 sierpnia 1944 r., zaś według badań IPN z 2007 roku, nastąpiło to między 2 a 7 sierpnia 1944 r.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Głaz i drzewo znajdują się w pobliżu fontanny Trytona, w Parku Książęcym.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.