Anioły na szczudłach, elfy z cukierkami i Mikołaj, który zaprosił dzieci na przejażdżkę po Rynku to tylko część atrakcji mikołajkowego wieczoru.

W środę 6 grudnia tuż przed uroczystym uruchomieniem miejskiej iluminacji na placu Słowiańskim zebrał się gęsty tłum. Mieszkańcy miasta postanowili zrobić sobie przerwę w codziennej krzątaninie i spędzić razem mikołajkowy wieczór wspólnie, w mieście. Razem z burmistrzem Danielem Marchewką odliczaliśmy sekundy do włączenia oświetlenia choinki przed magistratem. Wtórowała mu Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury, która wraz z pracownikami CK wcieliła w elfa, pomocnika św. Mikołaja, który również się pojawił i rozdawał dzieciom cukierki. Przed Urzędem Miasta stanęła świecąca bombka, stanowiąca doskonałą scenografię do zdjęć. – Czuję się jakbym znowu był dzieckiem! – cieszył się Tomasz Szwal z Żagania.

Była wielka czapka św. Mikołaja

Aby podziwiać drugą z atrakcji przenieśliśmy się na ul. Słowackiego. Tam wspólnie odliczaliśmy czas do włączenia ogromnej czapy Mikołaja na wieży widokowej przy pl. królowej Jadwigi. – Ale fajnie, że jest również w tym roku – mówili zebrani. – Już się baliśmy, że jej zabraknie!

Zachwyceni światłami i tym, jak świetnie bawili się mieszkańcy Żagania byli również amerykańscy żołnierze, którzy postanowili się przyłączyć do wydarzenia. – Bardzo mi się podoba – powiedział Dwayne Arnold. – Robię zdjęcia i wysyłam do mojej żony, która jest w bazie w Niemczech.

Biało-czerwona świetlna czapka na wieży ma 20 merów wysokości, a wieńczy ją pompon o średnicy 1,5 metra. Jest widoczna ze wszystkich dróg wylotowych z miasta.

Imprezę iluminacji miasta zakończyło włączenie choinki i świetlnych sań w Rynku, przyjęte z zachwytem przez zebranych. Radosne okrzyki dorosłych i dzieci powitały św. Mikołaja, który nadjechał od strony ul. Rybackiej pięknie udekorowaną bryczką. Mnóstwo ludzi robiło sobie z nim zdjęcia. Dodatkową atrakcją była świąteczna tablica z otworami na twarze, która bardzo spodobała się uczestnikom zabawy.

Choinka wróciła do Rynku

Na skwer po dawnej dziurze powróciła tradycyjna choinka, obok której stanęły sanie św. Mikołaja. Przypomnijmy, że dziury w Rynku udało nam się pozbyć dopiero w tym roku (2017 roku). Teren został sprzedany firmie Poli-Eco w drodze przetargu w 2008 roku. Działka w samym centrum miasta miała 1.180 metrów kw. powierzchni.

Według umowy użytkownik wieczysty gruntu zobowiązał się rozpocząć budowę w ciągu 12 miesięcy i wciągu kolejnych 12 miesięcy ją zakończyć. Jednak ówczesne władze miasta wraz z nowym właścicielem zmieniły zapisy umowy i miał on rozpocząć budowę 12 miesięcy od zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa nigdy się nie zaczęła. Powstały jedynie wykopy „archeologiczne” zwane dziurą w Rynku, przysłonięte rdzewiejącym, szpecącym miasto blaszanym płotem. W ciągu 9 lat trwania dzierżawy firma wpłaciła do kasy miasta 761 tys. zł. Miasto w tym roku odkupiło teren za 560 tys. zł.

Od  2008 roku plan zagospodarowania przestrzennego był zmieniany kilkakrotnie. Ostateczna wersja zaspokajała wszystkie postulaty przedsiębiorców, jednak budowa nigdy nie ruszyła, za to do miasta wpłynęła informacja od notariusza o umowie przedwstępnej dotyczącej sprzedaży działki, do której samorząd miał prawo pierwokupu.

Będzie piękny skwer

W maju tego roku transakcja została sfinalizowana przez burmistrza D. Marchewkę i skarbnika miasta Teresę Łapczyńską. 21 lipca dziura została zasypana, a 25 lipca blaszany płot przestał szpecić centrum Żagania. Został naprawiony chodnik i krawężniki. Były też plany budowy skweru z ławkami i kwietnikami, jednak okazało się, że teren, który był zdewastowany i rozkopany przez dziewięć lat ciągle pracuje i mimo jego wyrównania, wciąż może się zapadać. Stąd decyzja o przełożeniu prac przy budowie nowego skweru na przyszły rok, gdy grunt już ostatecznie osiądzie.

Na razie nie będzie na nim ławek, za to wraca choinka, która od zawsze w okresie świątecznym zdobiła Rynek. Po raz pierwszy od dziewięciu lat to miejsce rozbłyśnie i będzie cieszyć oczy mieszkańców i gości.

Lśniące choinki i ozdoby

Na terenie miasta stanęło w sumie 7 choinek. Największa pod Urzędem Miasta oraz mniejsze na rondzie Czterech Pancernych, przed Pałacem Książęcym, na osiedlach Moczyń i Kolonia Laski, na Osiedlu na górce oraz w Rynku. Na lampach miejskich w całym Żaganiu umieszczono ok. setki ozdób świątecznych.

B. Tołpa i burmistrz D. Marchewka zapewnili, że to dopiero początek świąt w mieście. Już w sobotę i niedzielę 16 i 17 grudnia od 10.00 do 18.00 Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Słowiańskim, a w niedzielę 17 grudnia o 16.00 burmistrz zaprasza na miejską wigilię.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Według wielu opinii mieszkańców miasta i gości iluminacja Żagania jest zachwycająca.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.