70-letnie bilety kolejowe, stary sejf, walizka i zdjęcia to tylko część przedmiotów znajdowanych podczas remontu żagańskiego dworca PKP. Po zakończeniu prac cały obiekt zyska wystrój z lat 20. ubiegłego wieku.

Inwestorem modernizacji dworca są PKP S.A. Prace wykonuje firma SKB S.A. z Warszawy. Ich koszt to ok. 17 mln zł netto i zostanie sfinansowany ze środków spółki i środków budżetu państwa. Miasto nie wykłada na remont ani złotówki. Zakres prac obejmie m.in. wymianę instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie przyłączy, renowację elewacji oraz roboty dachowe. Dzięki montażowi monitoringu, wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Przed budynkiem pojawią się także miejsca postojowe dla samochodów i stojaki rowerowe. Zostanie on dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym osób niepełnosprawnych. W budynku zamontowane zostaną m.in. windy, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznakowania i tablice tyflograficzne. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane zostaną również toalety.
Na dworcu będzie m.in.  biuro obsługi klienta, posterunek Służby Ochrony Kolei oraz komenda żagańskiej Straży Miejskiej, powierzchnia muzealna i wystawiennicza. Siedzibę znajdzie tam m.in. ŻTBS i ZGM.

– W tej chwili trwa skuwanie kafelków, starych tynków, itp. – informuje radny Grzegorz Kuźniar, przewodniczący komisji gospodarki w Radzie Miasta Żagań, który brał udział w ostatniej radzie remontu (10 stycznia). – Pracuje kilka firm podwykonawczych. Na przykład elektryką zajmuje się przedsiębiorstwo z Żagania.

Roboty posuwają się od lewego skrzydła (w którym dawniej był zakład rehabilitacji i komis), a także w piwnicach, gdzie pracownicy już szykują się do wykonania nowych tynków i wylania podłóg. Tam w przyszłości będą się mieściły magazyny miejskich zakładów i strażników miejskich.

Szybko wyremontowany zostanie budynek po drugiej stronie dworca, w którym siedzibę znajdzie Straż Ochrony Kolei. Największym przedsięwzięciem będzie zamknięcie głównego holu. Gdy zaczną się w nim prace, zostanie wykonane boczne wejście dla podróżnych, od razu do tunelu wiodącego na perony. – W marcu po lewej stronie obiektu stanie tymczasowy dworzec kontenerowy z ogrzewaną poczekalnią i biurami.

Podczas prac robotnicy znajdują różne przedmioty. Ostatnio była to stara walizka, kartonikowe bilety do Głogowa z lat 50. ub. wieku, tabliczki, a także stare zdjęcia. – Liczymy na to, że po remoncie znajdzie się pomieszczenie w którym te przedmioty zostaną wystawione – mówi Sławomir Świniuch ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei OK1.

Remont obiektu ma się zakończyć w 2019 roku. Koło odnowionego dworca znajdzie się również drugi punkt przesiadkowy dla podróżujących autobusami międzymiastowymi.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Podczas prac na dworcu odnajdywane są różne, ciekawe pamiątki, związane z kolejnictwem. Oto jedno ze starych, znalezionych na dworcu zdjęć.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.