We wtorek (13 lutego) spółka Pałac Książęcy oraz Centrum Kultury zaprosiły mieszkańców miasta do Profesjonalnego Kina Objazdowego Visa. Z okazji walentynek w sali Inter obejrzeliśmy największe kinowe polskie i światowe premiery tej zimy: Pszczółkę Maję, Cudownego chłopaka, Podatek od miłości, Plan B oraz najnowszą część Greya.

Marta Sawicka-Szczesiak przyszła na pierwszy seans wraz córkami, Lidią i Lenką. – Jesteśmy pierwszy raz w kinie Visa – powiedziały nam. – To bardzo fajna sprawa, że możemy zobaczyć kinowe nowości w Żaganiu i nie musimy jechać do Zielonej Góry.

Małgorzata Dalkowska przyszła na Pszczółkę Maję z Marcelem. – Też po raz pierwszy korzystamy z objazdowego kina – zaznaczyła. – Cieszymy się, że możemy zobaczyć film, który właśnie wszedł na ekrany kin w dużych miastach.

To już trzeci przyjazd kina Visa do Żagania.Zainteresowanie widowni było bardzo duże – zaznaczył Marcin Sławiński, kierownik trasy. – Na sześć seansów aż cztery sprzedały się wcześniej, przez internet. Mamy tydzień atrakcyjnych premier.

Projekcje filmowe kina Visa, jak i bezpłatne projekcje bajek dla dzieci odbywają się w sali Inter pałacu, która czasy świetności ma już za sobą. Jednak już wkrótce zostanie wyremontowana i wyposażona w nowy sprzęt, dzięki realizacji projektu unijnego „Zachowanie i zwiększenie dostępności do zasobów dziedzictwa kulturowego Pałacu Książęcego i elementów Zespołu Parkowo Pałacowego w Żaganiu”. Całkowita wartość projektu to ponad 3 mln 705 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania to blisko 3 mln 100 tys. zł. Jego realizacja jest przewidziana na ten rok. Przedsięwzięcie obejmuje remont kominów i naprawę elewacji pałacu. Nowe rynny zabezpieczą obiekt przed wilgocią. Zostanie też zaprojektowana i wykonana iluminacja, która podkreśli bryłę budynku. Dodatkowo zostaną przeprowadzone roboty budowlane w zakresie zachowania i odtworzenia architektury parkowej. Obejmą one remont fontann, wykonanie nowego doprowadzenia wody w systemie zamkniętym, wykonanie i montaż zespołu figur, mis i waz według programu prac konserwatorskich oraz uporządkowanie i remont otoczenia wokół.

Zabytek zyska też nowoczesne aplikacje i wyposażenie w postaci szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, czyli nowoczesny sprzęt multimedialny, w tym sprzęt do wyświetlania filmów 2D i 3D oraz nagłośnienia; zakup i montaż wielkogabarytowego ekranu multimedialnego, itp. Dzięki temu będziemy mogli oglądać filmy w dobrych warunkach i na dobrym sprzęcie.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Kino z nowościami filmowymi wzbudziło wielkie zainteresowanie ze strony mieszkańców miasta.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.