43 uczniów żagańskich szkół zmagało się w VIII edycji konkursu recytatorskiego, w ramach Żagańskiej Kuźni Talentów. – Na tej sali znaleźli się najlepsi recytatorzy, wyłonieni w szkołach – przywitała ich Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury. – Jesteście świetnie przygotowani i zaangażowani.

W jury w składzie: Dorota Wilczewska – aktorka oraz Małgorzata Moskwa z klubu Czarnej Dywizji, współzałożycielka żarskiego teatru Drewniana Kurtyna i Grzegorz Kowalczuk, z sekcji filmowo-teatralnej MIOT – oboje to animatorzy kultury, długo obradowało, aby wybrać najlepszych. – Doceniliśmy przekazane emocje i ciekawą interpretację – zaznaczyła M. Moskwa.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy: I grupa wiekowa (rocznik 2008-2011), II grupa wiekowa (rocznik 2005-2007), III grupa wiekowa (2002 – 2004) i IV grupa wiekowa (2001 i starsi).

W grupie najmłodszej wysłuchano 15. Recytacji. Tytuły laureatów otrzymali: Paweł Lniak z PSP nr 5, Katarzyna Piętaszewska z PSP nr 7 i Aleksandra Wągrowska z Klubu 11LDKPanc. Jury wyróżniło Marcela Hasieja z PSP 7, Aleksandra Bartkowiaka z PSP 7, Milenę Mikołajewską z PSP 2 oraz Maję Gałązkę z PSP 1.

W II grupie wiekowej jury wysłuchało 15 podmiotów wykonawczych w kategorii recytacja i w kategorii: wywiedzione ze słowa. Tytuły laureata przyznało: Nikoli Grzegrzółce z PSP 1 (wywiedzione ze słowa). W kategorii recytacja: Wiktorii Zawadzak PSP 1, Liliannie Przybyłek PSP 7, Kindze Pakies z PSP 7. Wyróżniono Szymona Stelmasika z PSP 4, Oliwiera Mrowińskiego z PSP 7 i Ewę Kultys z PSP 3.

W III grupie wiekowej było osiem recytacji i jeden występ w kategorii wywiedzione ze słowa. Tytuł laureata otrzymali recytatorzy: Anna Fruk z Klubu 11LDKPanc., Natalia Kalina z Klubu 11LDKPanc., Maja Bałuszek z PSP 7. W kategorii wywiedzione ze słowa Dominika Miętek z PSP 7. Wyróżnienie przyznano Brianowi Stelmasikowi PSP 4.

W IV grupie wiekowej przyznano wyróżnienie Wiktorii Grześkiewicz – LO im. S. Banacha w Żaganiu. – Doceniliśmy zmierzenie się z trudnym i długim tekstem – powiedziała D. Wilczewska, która otrzymała dyplom i nagrodę od dyrektor Beaty Tołpy, za wsparcie i współpracę z Centrum Kultury.

Laureaci będą reprezentować miasto w konkursie powiatowym, w ramach Pro Arte Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Dla wszystkich uczestników konkursu Centrum Kultury w Żaganiu przygotowało pamiątkowe dyplomy, a dla nominowanych i wyróżnionych nagrody rzeczowe. Jury składa podziękowania wszystkim opiekunom za przygotowanie uczestników do konkursu.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Najlepsi recytatorzy zmagali się w sali Inter Pałacu Książęcego.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.