Podczas ferii zimowych najmłodsza grupa zawodniczek i zawodników UKS ,,Czarni” Żagań wzięła udział w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej w Szczecinie.
Dziewczynki wystąpiły w składzie: Hanna Koryga, Julia Dumin, Weronika Kulikowska, Oliwia Janas, Izabela Kuleczka, Aleksandra Sieńko, Aleksandra Szuber, Karolina Ptasinśka, Magda Gębura, Oliwia Nowak, Wiktoria Florczak
W grupie dziewcząt brało udział 9 zespołów. W ciągu 3 dni dziewczęta rozegrały 8 spotkań systemem każdy z każdym. Ostatecznie młode zawodniczki zajęły V miejsce. Najlepszą zawodniczką zespołu została wybrana Hania Koryga.
W grupie chłopców brało udział 8 zespołów i drużyna zakończyła udział w turnieju na 3 miejscu. Najlepszym zawodnikiem zespołu został wybrany Dominik Olszewski. Natomiast królem strzelców został Aleksander Węgier, który w całym turnieju rzucił ponad 60 bramek.Skład zespołu chłopców: Dominik Olszewski, Aleksander Węgier, Hubert Węgier, Michał Zubik, Kacper Grajek, Jakub Karłowski, Paweł Rodenko, Kamil Młynarczyk, Jakub Pawlik, Bartosz Kołtonowski, Jakub Kan, Bartosz Gacek, Marcel Matusiewicz, Karol Bartków.
Obaj trenerzy Zygmunt Wilczopolski (dziewczęta) i Przemysław Marciniak (chłopcy) byli bardzo zadowoleni z postawy swoich podopiecznych w całym turnieju.
Obaj zgodnie stwierdzili, że udział w takich turniejach jest bardzo potrzebny młodym zawodnikom. Możliwość grania z liczącymi się zespołami w kraju daje dzieciom szansę rywalizacji z najlepszymi. Podnosi umiejętności, uczy walki i zaangażowania w grze. Dzieci uczą się również przez obserwacje gry innych zespołów, chcą naśladować najlepszych, zachęca je do dalszej systematycznej pracy.
Przykładem w ostatnim okresie ciężkiej pracy i dążenia do celu jest były uczeń SP 7 Żagań i PG 1 w Żaganiu Dawid Dawydzik obecnie zawodnik ekstraligowego Zagłębia Lubin, a ostatnio powołany na konsultacje reprezentacji Polski. Jak przypomina Zygmunt Wilczopolski Dawid przygodę z piłką ręczną rozpoczął w IV klasie pod okiem trenera Przemysława Marciniaka, który dał mu sygnał, pierwsze wskazówki i zaszczepił chęć uprawiania piłki ręcznej. W szkole podstawowej i gimnazjum Dawid reprezentował Z S nr 1 w rozgrywkach szkolnych w grach zespołowych. W okresie gimnazjalnym, po zawodach szkolnych został zauważony przez trener Barbarę Skórzyńską, która prowadziła chłopców z Żar. Pani Basia w porozumieniu z trenerem Marciniakiem zaczęła zabierać Dawida na turnieje piłki ręcznej, Po jednym z takich turniejów Dawid został dostrzeżony przez trenerów z Legnicy i właśnie tam rozpoczęła się wielka przygoda Dawida z piłką ręczną. Trenerzy Przemysław Marciniak i Zygmunt Wilczopolski chcieliby serdecznie podziękować osobom, bez których nie byłby możliwy wyjazd dzieci do Szczecina: Burmistrzowi Miasta Żagań Danielowi Marchewce, dyrektor PSP nr 7 Dorocie Stebelskiej, prezesowi TBS Żagań Piotrowi Kowalskiemu , Bankowi Spółdzielczemu oddział w Żaganiu.
Wielkie słowa podziękowania należą się również wiceprezesowi UKS ,,Czarni” Żagań Przemysławowi Węgrowi, który swoim zaangażowaniem i uporem pomógł w pozyskaniu środków na pokrycie kosztów transportu na turniej do Szczecina.

Tekst i foto: PSP 7