W sobotę 17 marca w żagańskim Parku Książęcym odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych (+ U20, U18).

Zawodników przywitał mróz i śnieg, ale organizatorzy przygotowali dla wszystkich ciepłe napoje i posiłki, oprócz napojów i batonów energetycznych. Zawody odbyły się na terenie Parku Książęcego. Wzięło w nich udział 454 zawodników ze 160 klubów. Zgłoszonych było ponad 500 osób, ale część wycofała się z różnych powodów.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: burmistrz Daniel Marchewka, Paweł Lóssa – prezes spółki Pałac Książęcy oraz Grzegorz Sobczyk – wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Bardzo się cieszę, że mistrzostwa powróciły do Żagania – zaznaczył G. Sobczyk. – Tu są znakomite warunki i organizacja. To czwarte MP w biegach przełajowych w Żaganiu. Wcześniej odbyły się one w latach: 1988, 1997 oraz 2016.

Można było kibicować najlepszym w Polsce, mistrzom na średnich i długich dystansach. – Trasy wiodły pętlami o długości 1 i 2 km – wyjaśnił P. Lóssa. – Zaczęliśmy biegiem na 2 km kobiet U 18, kończymy biegiem na 10 km seniorów.

Najwięcej problemów sprawiał padający bez przerwy śnieg. Wcześniej został usunięty przy pomocy specjalistycznego sprzętu, ale jego nowe warstwy były udeptywane przez biegaczy, dając śliską nawierzchnię. Do tego wiał przenikliwy, zimny wiatr, który potęgował uczucie chłodu.

Imprezę poprowadził Tomasz Hucał, który serdecznie dziękował wolontariuszom, bez których mistrzostwa by się nie udały.

Z woj. lubuskiego najlepiej wypadła Klaudia Pawlus, która zdobyła brązowy medal.

A już w najbliższą sobotę zapraszamy na tereny poobozowe na Żagański Cross o Puchar Wielkiej Ucieczki.

Poniżej zamieszczamy pełne wyniki 90. Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Ich źródło to domtel-sport.pl

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Na trasie mistrzostw były ekstremalnie trudne warunki.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.