Sztafetę co roku organizuje 34. Brygada Kawalerii Pancernej, która w ten sposób składa hołd swojemu byłemu dowódcy, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Wojskowi biegacze wyruszą o godzinie 8.41 z cmentarza w Spale, gdzie został pochowany świętej pamięci gen. Tadeusz Buk. Pokonają etapami ok. 500 kilometrów, w tym ok. 300 km na własnych nogach. Po drodze będą się spotykali z mieszkańcami mijanych miast i miejscowości. Do Żagania przybiegną w piątek 20 kwietnia, w dniu święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej. – Organizatorami przedsięwzięcia są Hetmańczycy, a celem corocznego memoriału jest promocja aktywnego stylu życia właśnie poprzez bieganie – zaznacza podporucznik Magdalena Czekatowska z 34BKPanc. – Sztafeta kolejny już rok pozwala na szerokie propagowanie tradycji jednostki i przybliżenie sylwetki śp. gen. broni Tadeusza Buka.

Generała Tadeusza Buka nazywano żartobliwie „Buk wojny” był przez wiele lat związany z Żaganiem. W latach 2002-5 był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem będąc dowódcą Wojsk Lądowych. Jego zniszczony mundur do dziś jest jedną z najważniejszych pamiątek w Izbie Tradycji „Czarnej Dywizji”, przy ul. Żarskiej. Zmarły generał był zapalonym sportowcem. Do dzisiaj żołnierze wspominają, że często przybiegał ze swojej kwatery przy ul. Szprotawskiej do koszar przy Żarskiej. Z tego powodu jego współpracownicy i podwładni postanowili uczcić jego pamięć na sportowo, propagując bieganie.

Małgorzata Trzcionkowska

fot. Adam Żyworonek

Zdjęcie czołówkowe z ubiegłorocznego zakończenia sztafety.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.