Trenerzy Piotr Kowalski i Karol Cząstka zapraszają w każdą sobotę o godz. 9.30 na stadion Arena, wejście – brama nr 18. Zajęcia są bezpłatne i może wziąć w nich udział każdy. – Szczególnie zachęcamy osoby początkujące – zaznacza P. Kowalski.

BiegamBoLubię to ogólnopolska akcja, w której początek sięga do audycji nadawanej na antenie Programu III Polskiego Radia od czerwca 2010 roku, autorstwa dziennikarzy: Krzysztofa Łoniewskiego i Pawła Januszewskiego (byłego lekkoatlety, Prezesa Fundacji Wychowanie przez Sport ) oraz Adama Kleina (z portalu bieganie.pl). Dzisiaj zajęcia odbywają się co sobotę, jednocześnie na 86 stadionach w całym kraju. Dzięki życzliwości Pawła Lóssy, prezesa spółki Pałac Książęcy, również żagańska Arena do nich należy.

– Często zdarza się, że na stadion przychodzą biegacze z innych miast, którzy trafili  do Żagania – tłumaczy P. Kowalski. – Wiedzą w „ciemno”, że gdy przyjdą o 9.30, to z pewnością spotkają innych podczas zajęć.

Trener podkreśla, że to takie cotygodniowe wychowanie fizyczne dla dorosłych. – Zwykle Karol Cząstka zajmuje się zawodnikami bardziej zaawansowanymi, którzy przygotowują się do zawodów – opowiada Piotr Kowalski. – Ja zajmuję się początkującymi. Każdy trening ma swój temat, rozgrzewkę i wprowadzenie. Mamy ludzi w dużej rozpiętości wieku. Od 12 do 69 lat.

Sezon BBL trwa od kwietnia do listopada. Ale to nie znaczy, że zimą bieganie zamiera. Entuzjaści spotykają na nocnych biegach z latarkami – czołówkami na czapkach i ruszają oświetlonymi chodnikami w mieście.

Ruch zapobiega wielu chorobom, między innymi cukrzycy i nadciśnieniu. Można też zrzucić zbędne kilogramy. P. Kowalski zaczął uprawiać ten sport po tym, jak połamał się na nartach. Bieganie zadziałało jak najlepsza rehabilitacja, a dzisiaj nie odczuwa żadnych skutków wcześniejszego urazu.

Co trzeba kupić, żeby zacząć biegać? Czy potrzebny jest nam jakiś drogi sprzęt? – Na początek wystarczy sportowe obuwie z sieciówki – podkreśla trener. – Jeśli chodzi o ubranie, to ma być wygodne. Może to być dres lub koszulka i spodenki. Można biegać nawet w czasie deszczu. Zawsze powtarzam, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani biegacze. Biega się głową, a nie nogami.

Co daje włączenie się do BBL? Razem biega się raźniej. Oprócz tego można się spotkać z innymi biegaczami, podzielić swoimi doświadczeniami, rozwiać wątpliwości i umówić się na bieganie w tygodniu. W niedzielę o godz. 9.00 pod basenem spotykają się bardziej zaawansowani i wyruszają najczęściej w stronę Siodła.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Archiwum BBL

Piotr Kowalski zaprasza początkujących na sobotnie treningi na stadionie Arena.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.