Jaka jest jej historia? I dlaczego ma ona takie wielkie znaczenie dla Dolnego Śląska? To temat drugiej gry z telefonem stacjonarnym pod tytułem „Podróż Żaganny”, rozegranej w sobotę 14 kwietnia w Pociągu do Kultury.

Kulturzug, czyli Pociąg do Kultury w sezonie łączy Berlin z Wrocławiem, stolicą Dolnego Śląska.

Przypomnijmy, że pierwszy Kulturzug wyruszył w 2016 roku, gdy Wrocław został Europejską Stolicą Kultury. Weekendowe przewozy udało się uruchomić dzięki współpracy Kolei Dolnośląskich i Deutsche Bahn. Pociąg kursuje w weekendy. Poranny kurs z Berlina startuje o 7.41 do Wrocławia Głównego przyjeżdża o 12.43. Na trasie pociągu jest Legnica, Żagań, Żary, Forst, Cottbus i Berlin Ostkreuz. W sobotę przyjechał do Żagania przed godz. 11.00. Na dworcu PKP powitał go Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie wraz przedstawicielami miejskich instytucji.

– Były kwiaty i osoby przebrane w stroje z epoki – opowiada Halina Dobrakowska, szefowa Towarzystwa Przyjaciół Żagania. – Zarówno z naszej stronie, jak i organizatorów przedsięwzięcia. Była strzałka kierująca do miasta, zachęcaliśmy gości do odwiedzenia Pałacu Książęcego i Żagania.

Kulturzug będzie przejeżdżał przez miasto również w kolejne soboty. Co tydzień dzieje się w nim coś ciekawego. Tym razem koordynatorka Adrianna Rosa wprowadziła podróżnych w głąb krajobrazu i polskiej mitologii.

Pierwszy pociąg pasażerski wjechał na stację Żagań 26 lipca 1846 r. Księżna Dorota Talleyrand-Périgord często przychodziła na dworzec, aby powitać dostojnych gości, którzy do niej przyjeżdżali. Między innymi króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. W 1850 r. poleciła wznieść most na Bobrze, łączący park z dworcem, który nie przetrwał do naszych czasów.

(mt)

Fot. Kulturzug i Centrum Informacji Turystycznej

Co tydzień w pociągu dzieje się wiele ciekawych przedsięwzięć.