Tegoroczną Kepleriadę (w środę 16 maja) rozpoczął rajd szlakiem Keplera. Jego uczestnicy ze wszystkich miejskich szkół szukali wskazówek, kierowali robotami on-line, rozwiązywali łamigłówki. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 można było skosztować kuchni molekularnej i zrobić olejową lampę.

To już 16. edycja festiwalu nauki organizowanego co roku przez młodzież i nauczycieli z dawnego Publicznego Gimnazjum nr 2, a obecnie przez PSP 5, kierowanej przez Tomasza Szewczyka. – Johannes Kepler był jednym z największych astronomów – powiedział Jacek Patka, opiekun koła astronomicznego. – Żył w bardzo ciekawych czasach, w okresie wojny XXX-letniej i niżu Morena, zwanego małą epoką lodowcową, trwającego ok. 100 lat. Zimy były bardzo długie, a okresy wegetacji krótkie. Ludzie cierpieli głód i chorowali.

Kepler w Żaganiu spędził dwa lata. I w mieście jest sporo pamiątek, przypominających o tym fakcie; pomnik astronoma, tablica pamiątkowa w ścianie starego ratusza, głaz na skwerze i cały szlak Keplera, który pokonują uczestnicy rajdu.

Z samego rana w stołówce szkolnej PSP 5 rozpoczął się test wiedzy fizycznej i astronomicznej, w którym udział wzięli najlepsi uczniowie żagańskich szkół. Zaś na parterze i pierwszym piętrze można było wziąć udział w ciekawych doświadczeniach. Lampy z olejowymi bąbelkami pokazywał Miłosz Drozdek. – To ciekawe doświadczenie, które wygląda bardzo ładnie – stwierdził. – Nie jest trudne do wykonania.

– Uczniowie bardzo lubią chemię na zajęciach praktycznych – dodała nauczycielka chemii Izabela Wójcik. – Z wzorami jest trochę gorzej.

Karolina Sokołowska i Anastazja Lipińska zapraszały do skosztowania potraw kuchni molekularnej o ciekawej strukturze. Zapewniały, że odczynniki chemiczne, potrzebne do przygotowania potraw w nie szkodzą.

– Mamy mydło zrobione na warsztatach – pokazała nam Zuzia Majewska z klasy II a PSP 5. – Robił je między innymi mój brat Kacper, który jest gimnazjalistą.

W szkolnych gabinetach i na korytarzach można było zobaczyć wiele cudów. Między innymi ciecz newtonowską, która zmienia konsystencję na stałą, pod wpływem siły. Gdy nikt na nią nie działa, staje się cieczą.

Doświadczenia można też było zdobyć w pracowni języka polskiego. Uczniowie byli przebrani w postaci z bajek, a goście odgadywali z jakich pochodzą. Sprawdzali też jakie nazwy mają popularne warzywa w różnych częściach kraju.

Kepleriadę zakończyło podsumowanie konkursów. W VIII edycji rajdu szlakiem Johannesa Keplera wzięło udział siedem drużyn. Uczniowie mieli do wykonania szereg zadań, związanych z nauką i życiem wielkiego matematyka i astronoma. Zwyciężyła drużyna PSP 2, która za rajd, zgaduj-zgadulę i sterowanie robotem zebrała 72,69 punktów, druga była drużyna PSP 1 – 54,16 pkt, – trzecie PSP 5 – 50,88 pkt.

W konkursie metematyczno-przyrodniczym w kategorii klas VI pierwsze miejsce zajęła Julia Erdman z PSP 5, drugi był Michał Lembicz z PSP 3, trzecia Karolina Augustyn z PSP 3.

W grupie klas VII pierwsze miejsce zajął Adam Palczyński, drugie Bartosz Wacławiak, trzecie Jakub Janas – wszyscy z PSP 7.

W najstarszej grupie, gimnazjalnej pierwszy był Adam Lewandowski z PSP 5, druga Wanessa Świerkowska z PSP 5, ex aeqo z Izabelą Przyborowską, również z PSP 5, trzecia Maja Bauszek z PSP 7.

Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Żagań.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żywornek

Żagańska Kepleriada to wspaniały festiwal nauki.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.