Już wkrótce do Żagania przyjedzie 3,5 tysiąca żołnierzy z 1st Armored Brigade Combat Team, 1st Cavalry Division (1/1 ABCT) zwanej Ironhorse Brigade. Przywiozą ze sobą czołgi Abrams i wiele ciężkiego sprzętu.

W Żaganiu są już pierwsi żołnierze z Ironhorse Brigade, stacjonującej w Ford Hood w stanie Teksas. To część 1 Dywizji Kawalerii USA. Poznają miasto i jego mieszkańców oraz szykują ceremonię przejęcia zmiany od 2. ABCT 1 Dywizji Piechoty z Fortu Riley w stanie Kansas, zwanej Brygadą Sztyletów, pod dowództwem pułkownika Davida W. Gardnera, która odbędzie się 4 czerwca na dziedzińcu Pałacu Książęcego.

W magistracie gościł major Lloyd Bedford, rzecznik prasowy Żelaznego Konia wraz z master sergent’em Manuelem Montanezem. Żołnierze zapewniali, że chcą brać udział w życiu mieszkańców Żagania nie tylko robiąc zakupy, czy korzystając z miejscowych restauracji, ale również uczestnicząc we wszelkich uroczystościach, czy spotkaniach z dziećmi.

Ironhorse jest jedną z najbardziej znanych jednostek w USA, z ogromnymi tradycjami. Historia brygady i jej żołnierzy jest kanwą hollywoodzkiej superprodukcji „Byliśmy żołnierzami” w reżyserii Randalla Wallensa, z Melem Gibsonem w roli głównej, z 2002 roku. Film opowiada o pierwszej wielkiej bitwie podczas interwencji wojsk Stanów Zjednoczonych w Wietnamie, w Dolinie Śmierci, w 1965 roku. 400 amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Hala Moore’a (Mel Gibson) zostało otoczonych przez ponad dwa tysiące żołnierzy Północnego Wietnamu. Trzy doby morderczych walk pochłonęły setki ofiar.

Brygada Ironhorse powstała w 1917 roku. Przez dwa pierwsze lata zajmowała się  głównie patrolowaniem na koniach granicy z Meksykiem, powstrzymując przemytników działających na pograniczu. – Obecnie mamy jedynie konną kompanię reprezentacyjną, która bierze udział w wojskowych uroczystościach – zaznaczył L. Bedford.

W czasach II wojny światowej 1. Brygada walczyła między innymi na Filipinach i w Nowej Gwinei. Później brała udział w działaniach wojennych w Wietnamie i Kambodży.

Od 1971 roku stacjonuje w Ford Hood. W 1998 roku brała udział w operacji Pustynna Burza. Rok później działała w Bośni. Dowódcą brygady jest pułkownik Wilson Rutherford IV, który pod koniec maja przyjeżdża do Żagania. – Byliśmy już w Europie – powiedział nam major Bedford. W 2014 roku, podczas ćwiczeń rotacyjnych.

Do Żagania jedzie 3,5 tysiąca żołnierzy z czołgami Abrams, opancerzonymi wozami piechoty Bradley, haubicami Paladin i wieloma innymi sprzętami. Większość żołnierzy będzie stacjonować na obozowisku Karliki. Później rozjadą się po całej Europie.

Dowództwo pozostanie w Żaganiu, na terenie koszar 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Major Lloyd Bedford, rzecznik prasowy Żelaznego Konia wraz z towarzyszącym mu master sergent’em Manuelem Montanezem (z lewej strony)i tłumaczem Markiem Kajpustem (z prawej) podczas wizyty w magistracie.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.