W czwartek 7 czerwca od godz. 13.00 zapraszamy na uroczystości z okazji piątej rocznicy odsłonięcia pomnika niedźwiedzia Wojtka w Żaganiu.

Wykonawcą blisko dwumetrowej rzeźby na pl. Słowiańskm jest Stanisław Grzesiowski. Upamiętnia bohaterskich żołnierzy generała Andersa i wzruszające losy niedźwiedzia, który wraz z wojskiem przeszedł szlak bojowy. W kwietniu 1942 roku polscy żołnierze z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim odkupili od chłopca małego misia, który nie umiał jeszcze jeść. Karmili go mlekiem skondensowanym, zmieszanym z wodą, z butelki po wódce i skręconego ze szmat smoczka. Maluch uważał ich za swoją rodzinę. Jego opiekunem był kapral Piotr Prendysz, który nadał mu imię Wojtek. Jako dorosły niedźwiedź brał udział między innymi w bitwie pod Monte Cassino, gdzie pomagał żołnierzom nosząc ciężkie skrzynie z amunicją. Za odwagę i zasługi zwierzak otrzymał stopień kaprala, dostał własną książeczkę wojskową, numer ewidencyjny i należny żołd, czyli podwójną rację żywności i piwo w nagrodę za dobre sprawowanie. Jego ulubionym środkiem transportu była ciężarówka. Jeździł w szoferce. Wraz z żołnierzami 22 Kompanii Transportowej przeszedł cały szlak bojowy od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę aż do Egiptu. Po zakończeniu wojny i demobilizacji w Szkocji polscy żołnierze rozjechali się po całym świecie. Wojtek trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu i został celebrytą. W wieku 22 lat, w 1963 roku zakończył swoje życie. W Żaganiu i w całej Polsce jego niezwykłą historię przypomniała nauczycielka Wioletta Sosnowska. To z jej inicjatywy na skwerze przy placu Słowiańskim stanął pomnik bohaterskiego misia.

 

Uroczystości z okazji 5. rocznicy odsłonięcia pomnika odbędą się przy placu Słowiańskim. W programie:

10.00 gra miejska w Parku Książęcym,

13.00 rozpoczęcie uroczystości przy pomniku niedźwiedzia Wojtka,

13.05  powitanie – burmistrz Daniel Marchewka,

13.15 krótkie przybliżenie historii misia,

13.25 odsłonięcie tablicy poświęconej niedźwiedziowi Wojtkowi

13.35 nadanie honorowego tytułu Ambasador Miasta Żagań

13.40 występ artystyczny

13.50 wręczenie nagród dla uczestników gry miejskiej

14.00 zakończenie uroczystości

17.00 promocja komiksu o niedźwiedziu Wojtku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy.

W związku z uroczystością nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie pl. Słowiańskiego. Będzie ona obowiązywała od godzin popołudniowych w środę 6 czerwca.

Poniżej zamieszczamy mapę dotyczącą zmian w organizacji ruchu.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Miś Wojtek od 5 lat stoi na skwerze przy pl. Słowiańskim.