Od 5 do 24 czerwca trwać będzie II odsłona cyklu „Nasz Telemann”. W miastach i wsiach Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska odbędzie się ponad 30 koncertów poświęconych polskim wątkom w muzyce baroku i renesansu. Inspiracją dla powstania cyklu są związki Telemanna z kulturą polską, jego kilkuletni pobyt w Żarach oraz idiomatyczna twórczość, o której sam pisał, że utrzymana była w „stylu polskim”.

„Nasz Telemann” to odbywający się od roku 2017 projekt poświęcony polskim inspiracjom w muzyce artystycznej XVII i XVIII wieku prezentowanym w szerokiej perspektywie estetycznej i stylistycznej ówczesnej kultury europejskiej. Symbolicznym patronem i jednym z głównych bohaterów cyklu koncertów i małych festiwali odbywających się na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego jest Jerzy Filip Telemann, kompozytor zafascynowany kulturą muzyczną Polski i Europy Środkowej, dokumentujący ją w swoich kompozycjach i popularyzujący ją poprzez włączanie idiomu polskiego do utworów utrzymanych w najpopularniejszych wówczas stylach muzycznych: włoskim i francuskim.

Projekt odbywa się m.in. w regionach i miejscowościach, które Telemann odwiedzał w czasie kilkuletniego pobytu w Żarach, a jego partnerami są samorządy i lokalne instytucje kultury. Mecenasem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury, a jego partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W większości miejsc koncertowych odbędą się przynajmniej dwa koncerty. W niektórych cykl zatrzyma się na kilka dni, przyjmując formę małych festiwali.

Wykonawcy to czołowi muzycy polscy i europejscy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej, a także muzyki ludowej. W roli solistów wystąpią między innymi gambiści – Włoch Teodoro Bau i Francuz Robin Pharo, fińska skrzypaczka Aira Maria Lehtipuu, szwajcarska flecistka Corina Marti oraz Polacy – lutnista Michał Gondko i specjalizujący się w grze na koźle weselny Adam Kaiser. Towarzyszyć im będzie międzynarodowa orkiestra barokowa Kore.

Poświęcając Telemannowi nasz cykl koncertowy, robimy to również w tym celu, by podkreślić znaczenie otwartości, ciekawości i entuzjazmu w poznawaniu i rozumieniu świata. Telemann był głęboko zainteresowany muzyką ludową i prekursorem jej wykorzystywania w muzyce artystycznej, a jego fascynacja muzyką polską daje pretekst, by móc o nim mówić, że w pewnym sensie jest też trochę „nasz”.

Koncerty w Żaganiu:

Wtorek, 5 czerwca, godz. 19.00, Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Wykonawca: Teodoro Baù – viola da gamba. Program: Gambowe historie dwóch przyjaciół I (J.S. Bach, Telemann).

Środa, 6 czerwca koncert o godz. 18.00, Pałac Książęcy, sala Kryształowa. Wykonawcy: Corina Marti – flety proste, zespół Kore. Program: Don Kichot i inne opowieści (J.B. Bach, Vivaldi, Telemann)

Czwartek, 7 czerwca, koncert 1, godz. 18.00

Pałac Książęcy, Sala Kryształowa, koncert pierwszy. Wykonawcy: Corina Marti – flety proste, Teodoro Baù – viola da gamba, zespół Kore. Program: Orkiestra, czyli solista (J.S. Bach, Händel, Pisendel, Telemann).

Koncert drugi, godz. 20.30, kościół pw. Nawiedzenia NMP. Wykonawca: Michał Gondko – lutnie. Program: skarbiec harmonii. Europejska muzyka lutniowa z przełomu XVI i XVII wieku.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Strona internetowa: http://www.nasztelemann.pl

Facebook: https://facebook.com/nasztelemann

„Nasz Telemann 2018”

Ziemia Lubuska – Dolny Śląsk – Wielkopolska

5–24 czerwca 2018

 

Koncerty na Ziemi Lubuskiej: Brody, Międzyrzecz, Wysoka k. Międzyrzecza, Ochla k. Zielonej Góry, Żagań, Żary