Podróż kulinarna po Polsce i Niemczech z naszymi przyjaciółmi

14 czerwca 2018 roku  gościliśmy w żagańskiej “Trójeczce” uczniów i nauczycieli ze szkoły w Ortrand oraz przedstawicieli z Urzędu Miasta Ortrand. W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy projekt pt. ,,Podróż kulinarna po Polsce i Niemczech z naszymi przyjaciółmi’’. Jest to już 22 wspólny polsko-niemiecki projekt. Jak zwykle powitaliśmy naszych partnerów pięknym programem artystycznym: tańcami i śpiewem. W imieniu uczniów naszej szkoły, przyjaciół z Niemiec powitała Patrycja Adamczyk, uczennica klasy 7b, w imieniu Burmistrza Miasta Żagań gości powitała Pani Monika Wojtysiak. Po występach i powitaniu uczniowie pojechali na wycieczkę do Ostaszowa, do wioski indiańskiej i obozowiska rycerskiego Wokini, usytuowanego w pobliżu malowniczych stawów w Borach Dolnośląskich. Tam oprócz zwiedzania obozowiska i wioski indiańskiej uczniowie doili krowę, uczestniczyli w torze przeszkód, walczyli na miecze przebrani w stroje rycerskie, a przede wszystkim sami robili pierogi, a później po ugotowaniu, wspólnie je konsumowali. Nie zabrakło również wspólnych rozmów, gier i zabaw na boisku Orlik. Wieczorem pożegnaliśmy naszych przyjaciół.

Zwieńczeniem projektu w przyszłym roku szkolnym będzie wydanie wspólnego, dwujęzycznego kalendarza kulinarnego. Czeka nas dalsza ciężka, ale przyjemna praca. Każda klasa ugotuje typową, regionalną potrawę, którą później wspólnie będziemy degustować. Ale to dopiero w przyszłym roku szkolnym…

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez PNWM za pośrednictwem Euroregionu ,, Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Tekst nadesłany przez dyrektor szkoły, Danutę Urban