Klub powstał w 1977 r. Do tej pory zorganizował  bardzo wiele spływów kajakowych i innych imprez. Gdy patronem i głównym sponsorem był dawny Polar, wodniacy mieli do dyspozycji m.in. jacht „Kasztelan Żagański”.

Stanica przy ul. Konopnickiej działa od 1998 r. Wieloletnim prezesem klubu był Ryszard Dyrkacz, zaś obecnie wodniakami zarządza Aleksander Czerwonajcio.

W sobotę 30 czerwca szroniacy zebrali się na stanicy, żeby uczcić 41. rocznicę, a także pośpiewać przy ognisku piosenki turystyczne i żeglarskie. Z tej okazji nadali nazwę Żagań nowemu nabytkowi, kajakowi górskiemu, zakupionemu dzięki wsparciu Urzędu Miasta Żagań. – To kajak bardzo dobrej jakości – zaznaczył A. Czerwonajcio. – Dzięki UM wzbogaciliśmy się również o nową kanadyjkę, zaś z własnych funduszy kupiliśmy kamizelki ratunkowe dla młodzieży.

„Matką chrzestną” kajaka została Wanda Winczaruk, przewodnicząca Rady Miasta Żagań i współzałożycielka Szronu. – Ten klub istnieje od tylu lat tylko dzięki ludziom, którym wciąż chce się działać – powiedziała.

Stowarzyszenie Turystyki Wodnej Szron-Czerna skupia turystów zainteresowanych turystyka wodną, a w szczególności turystyką kajakową i żeglarską. Jego członkowie organizują imprezy o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, m.in. są organizatorami Zimowych Spływów Kajakowych Mors, Jesiennych Crossów Rowerowych o puchar burmistrza. Z inicjatywy klubu, z pomocą pieniędzy unijnych i miasta, powstał szlak kajakowy na Czernej z Iłowej do Żagania. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w czasie wakacji odbywają się na stanicy przy ul. Konopnickiej w każdy czwartek o godz. 17.00. Wodniacy serdecznie zapraszają.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Szroniacy obchodzili rocznicę na stanicy przy ul. Konopnickiej.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.