Towarzystwo Przyjaciół Żagania zakończyło przyjmowanie zgłoszeń do zaszczytnego tytułu. Mieszkańcy miasta zgłosili pięcioro najgodniejszych kandydatów, którzy w ubiegłym roku w szczególny sposób wpisali się w życie społeczności lokalnej.

Kandydatów przedstawiamy w kolejności alfabetycznej.

Oliwia Grudzińska to 16-letnia, bardzo uzdolniona dziewczyna, która w tym roku rozpocznie naukę w żagańskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha. Jej szczególny dar to umiejętność pisania przepięknych poezji. Pisze od lat i zdobywa nagrody literackie. W ub. roku została finalistką ogólnopolskiego konkursu Odkrywamy Talenty Przyszłości, za wiersz „Jej wysokość codzienność”. Wiersz został odczytany podczas gali w Warszawie przez lubianą i cenioną aktorkę Teresę Lipowską, znaną m.in. z serialu „M jak Miłość”. To doskonała promocja Żagania, dzięki tak młodej osobie.

Piotr Gubernator to 94-letni kombatant, który od lat czynne uczestniczy w życiu miasta i jest strażnikiem jego pamięci. W 2017 roku, mimo podeszłego wieku podjął się funkcji prezesa Koła Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W ubiegłym roku podejmował wiele przedsięwzięć, których celem było propagowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Jako weteran spotykał się wielokrotnie w żagańskich szkołach i nie tylko. Reprezentuje nasze miasto podczas uroczystości w kraju i podczas zagranicznych wyjazdów.

 

Marek Łazarz jest dyrektorem Muzeum Obozów Jenieckich. Pochodzi z okolic Wrocławia, ale od lat jest związany zawodowo i sercem z Żaganiem. Jest związany ze środowiskiem „Zeszytów Żagańskich”, które ukazują się między innymi dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu. Utrzymuje kontakty z ostatnimi, żyjącymi jeńcami Stalagu Luft III i ich rodzinami. Dzięki niemu historia obozów jenieckich staje się żywa i ciekawa. Trafia do dzieci i młodzieży. Wiele uroczystości uświetnia czołg T-34 osobiście obsługiwany przez M. Łazarza. To kandydat, który dba o wizerunek miasta również w Wielkiej Brytanii, czy USA.

Piotr Piotrowski to społecznik i mieszkaniec osiedla Moczyń. W ubiegłym roku mnóstwo czasu i zaangażowania poświęcił walce z mafią śmieciową, która zwoziła na teren dawnego zakładu przy ul. Tartakowej śmieci z całej Europy. Trafiło tak kilkaset tirów. Wraz z grupą mieszkańców w walkę zaangażował wiele instytucji. Z pensji emeryta pokrywał organizację blokad, czy korespondencji z wieloma instytucjami. W końcu śmieci z ul. Tartakowej zostały wywiezione, na co z pewnością miała wpływ jego konsekwencja i zaangażowanie.

Ksiądz doktor Jarosław Stoś, proboszcz parafii NNMP „Na górce”. Zajmuje się nie tylko pracą duszpasterstką, ale również organizowaniem wielu otwartych imprez dla mieszkańców miasta i nie tylko, jak na przykład wielkanocnych rajdów rowerowych do Bożego Grobu w Żaganiu, koncertów w kościele „Na górce”, czy ratowaniem zabytków. W ubiegłym roku pozyskał środki na remont unikatowej Kaplicy Bożego Grobu i zorganizował konferencję naukową, poświęconą zabytkowi. W tym roku z jego inicjatywy organizowany jest bieg uliczny do Bożego Grobu.

Wyboru Żaganianina 2017 roku dokona kapituła Towarzystwa Przyjaciół Żagania. Wyniki zostaną ogłoszone w październiku, podczas uroczystości w Pałacu Książęcym.

Sama nominacja do zaszczytnego tytułu jest ogromnym wyróżnieniem, którego serdecznie gratulujemy kandydatom.

Przypomnijmy, że tytuł Żaganianina Roku otrzymali między innymi: pośmiertnie Marian Świątek za całokształt działalności, oprócz niego ksiądz kanonik Zygmunt Mokrzycki za zorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. F. Liszta w Żaganiu, Jan Mazur za utrwalanie aparatem krajobrazów i ludzi z Żagania, Maria Jastrzębska za działalność na rzecz Sybiraków, speleolog Marcin Furtak za promowania Żagania w dalekich krajach, a także społeczeństwo Żagania, dzięki któremu powstała ławeczka Adama Stawczyka pałacowym holu.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska, Adam Żyworonek i Jan Mazur

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.