3 mln 705 tys. zł będzie kosztować europejski projekt obejmujący m.in. naprawę elewacji pałacu, renowację parkowych fontann i modernizację sali Inter w Pałacu Książęcym. Dofinansowanie przedsięwzięcia to blisko 3 mln 100 tys. zł.

Projekt otrzymał dofinansowanie latem 2017 r. Podczas sesji Rady Miasta Żagań z 10 sierpnia ubiegłego roku zmiany zostały przyjęte do budżetu miasta. Nazwa wniosku to “Zachowanie i zwiększenie dostępności do zasobów dziedzictwa kulturowego Pałacu Książęcego i elementów Zespołu Parkowo Pałacowego w Żaganiu”. Przedsięwzięcie obejmuje min. remont kominów i naprawę elewacji pałacu. Dodatkowo przeprowadzane są roboty budowlane w zakresie zachowania i odtworzenia architektury parkowej. Obejmują one wykonanie nowego doprowadzenia wody w systemie zamkniętym, wykonanie i montaż zespołu figur, mis i waz według programu prac konserwatorskich oraz uporządkowanie i remont otoczenia wokół nich. Jednym z najważniejszych założeń projektu była modernizacja sali kinowej, w której obecnie przynajmniej dwa razy w miesiącu odbywają się darmowe projekcje kinowe dla dzieci i dorosłych (informacje o projekcjach są dostępne na stronie www.cenytumkultury.zagan.pl, a także w powiadomieniach sms o wydarzeniach w mieście). Jest to możliwe dzięki licencji na bezpłatne projekcje, specjalnie dla domów kultury, którą posiada żagańskie Centrum Kultury.

W postępowaniu przetargowym została wyłoniona firma ze Świdnicy, która zmodernizuje salę Inter za blisko 625 tys. zł. Będzie ona obejmowała m.in. zakup nowego projektora, dzięki któremu będzie można oglądać filmy 3D, okulary 3D, konsolę, system dźwiękowy, ekran, odpowiednią instalację, wentylację i inne, niezbędne urządzenia.

– Już wkrótce będziemy mogli oglądać filmy w dobrych warunkach – zaznacza burmistrz Daniel Marchewka. – W sali będą się też odbywały różnego rodzaju eventy kulturalne.

Z sali kinowej bardzo często korzystają Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna, nie tylko proponując darmowe projekcje filmowe, ale również zapraszając dzieci na spotkania z teatrem, czy inne wydarzenia.

Małgorzata Trzcionkowska

fot. Adam Żyworonek

Jesienią będziemy mogli korzystać z odnowionej sali Inter.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

 

O projekcie europejskim pisaliśmy już wcześniej:

Pozyskaliśmy kolejne 3 miliony dofinansowania!

Walentynkowe kino z kompletami na widowni

Plac już działa, wkrótce będą ławeczki

Będzie nowy plac zabaw w parku

Oś widokowa z plastikowymi bobrami?!

Będzie nowy plac zabaw, fontanny, chodniki i parkingi