W czwartek 13 września w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkaliśmy się z regionalistą Mirosławem Kasztelem. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mówił o zabytkowym kościele pw. św. Krzyża.

W EDD bierze udział 21 miejscowości z terenu województwa lubuskiego, m.in. Biecz, Bojadła, Łęknica, Ochla, Szprotawa, Świebodzin, Zielona Góra i Żagań.

Gawędzie historycznej M. Kasztela towarzyszyła wystawa regionaliów, na której znalazł się m.in. kielich, w którym spoczywało kiedyś serce księżnej Doroty.

– Po raz pierwszy zobaczyłem go w 1973 roku, gdy byłem uczniem, a mój starszy kuzyn Mirosław Tomicz był społecznym opiekunem zabytków – wspomniał M. Kasztel. – Przez wiele lat kościół św. Krzyża nie był użytkowany. Gdy do niego weszliśmy, kielich leżał na podłodze, a serce obok niego.

Kielich był kradziony podrzucany na miejsce trzy razy. Dzisiaj nie ma już w nim serca księżnej.

M. Kasztel opowiadał o legendzie związanej z powstaniem kościoła i o jego fundatorach. Jednak najważniejszym okresem jego rozkwitu było panowanie w Żaganiu księżnej Doroty Talleyrand Perigord.

– Obecnie kościół przechodzi kolejne etapy renowacji – zaznaczył regionalista.

Tekst i foto Małgorzata Trzcionkowska

Spotkanie z Mirosławem Kasztelem w czytelni biblioteki.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.