W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej przygotował konwój biało-czerwonej. To wydarzenie edukacyjne, którego celem jest przypominanie o wspaniałej postawie naszych przodków.

W ramach tego wydarzenia na terenie całej Polski prezentowana jest w przestrzeni publicznej wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Zagości ona również w Żaganiu i będzie można ją oglądać na dziedzińcu Pałacu Książęcego od środy 19 września do czwartku 27 września.

To ekspozycja plenerowa, zawierająca m.in. mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego
z pierwszych dni niepodległości. W głównej części wystawy zobaczymy postaci: Józefa Piłsudzkiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości.