Były serdeczne życzenia, wzruszenia, miłe wspomnienia i mnóstwo zaproszonych gości. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły, ilustrując historię szkoły.

GALERIA FOTO A.Żyworonek

W środę 19 września Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia oraz 10-lecie nadania nazwy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Jezus Chrystus też był nauczycielem – zaznaczył podczas homilii ksiądz kanonik Władysław Tasior, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu, rozpoczynając uroczystość.

– Ja jestem absolwentem jedynki – wspomniał burmistrz Daniel Marchewka. – Obie szkoły leżą blisko siebie i od zawsze była między nimi rywalizacja; bitwy na śnieżki i zacięte mecze piłkarskie. Dwójka jest bliska mojemu sercu. Ale był też czas w latach 2010-11, kiedy były bardzo konkretne plany likwidacji PSP 2. Szkołę udało się obronić między innymi dzięki determinacji Zbigniewa Białkowskiego.

Dyrektor Z. Białkowski, szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie ma rodzinne tradycje nauczycielskie. W latach 80-90 jego życie zawodowe było ściśle związane z dwójką. Pracowałem z trzema dyrektorami w PSP – wyliczył. – Z Aleksandrem Kazaneckim, Adelą Finkieską i Izabelą Mulkowską. Od nich uczyłem się pracy nauczyciela. Wracam do tej szkoły jak do domu. W ciągu lat placówka przechodziła rożne zawirowania. Po likwidacji PSP nr 6 nauczycieli przejęły jedynka i dwójka. Następnie obie szkoły zostały połączone i przez rok funkcjonowały jako jedynko-dwójka. Później władze uznały, że to zły pomysł i ponownie zostały rozdzielone.

W pod koniec lat 70. ubiegłego wieku PSP 2 stała się Zbiorczą Szkołą Gminną i dojeżdżały do niej m.in. dzieci z Pożarowa. Szybko okazało się, że budynek jest zbyt mały, co stało się powodem wybudowania PSP 5 przy ul. Nocznickiego i w 1980 roku przeniesienia tam całej szkoły. Obiekt przy Wojska Polskiego 1 służył przez jakiś czas klasom 1-3 z jedynki. Potem dwójka została znów powołana do życia.

– W latach 80. w dwójce uczyło się ok. 1.500 uczniów – wspominał Z. Białkowski. – Klasy były oznaczane aż do litery F. Były filie w ogólniaku i PSP 6. To w dwójce, jako nauczyciel jadłem najlepsze obiady w mieście. Pewnie nie ma już tamtych pań kucharek, ale posiłki są równie smaczne. Cieszę się widząc, że dalej pracuje tutaj pan woźny i inne osoby z obsługi, które poznałem, gdy sam byłem nauczycielem w PSP 2.

Dyrektor nawiązał również do planów likwidacji placówki. – 12 radnych z burmistrzem na czele, który wówczas był przewodniczącym Rady Miasta Żagań stanęło w obronie szkoły – uściślił wypowiedź D. Marchewki. – Po latach możemy ocenić, że była to bardzo mądra decyzja, która pozwoliła nam w miarę bezboleśnie przejść przez reformę oświaty i znaleźć miejsce dla większej liczby uczniów.

W imieniu emerytowanych nauczycieli głos zabrała Elżbieta Malinowska, była dyrektorka dwójki. – Po raz pierwszy próg szkoły przekroczyłam w 1968 roku, jako nauczycielka matematyki i geografii – opowiedziała. – Związałam z nią 50 lat mojego życia.

Wtórowała jej Beata Kulasza, również była dyrektorka, która obecnie jest wizytatorem. – Bardzo się cieszę widząc zadowolonych nauczycieli i uśmiechnięte dzieci – zaznaczyła.

Podczas uroczystości generała broni Jarosława Mikę, dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała dywizji Stanisława Czosnka, dowódcę 11 LDKPanc. reprezentowała major Justyna Pykacz. – Jesteśmy dumni, że szkoła nosi imię 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – stwierdziła. – A nasze dzieci wychowywane są w duchu patriotycznym.

Z okazji jubileuszu został odsłonięty pomnik przed wejściem do szkoły, ufundowany przez radę rodziców. W ceremonii złożenia wiązanek kwiatów wzięła udział Martyna Hawryluk, przewodnicząca samorządu uczniowskiego i doskonała wokalistka.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego za działalność na rzecz wychowania patriotycznego i obywatelskiego uhonorował sztandar szkoły Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZŻWP. Dyrektor Beata Purwiel otrzymała Złoty Medal XXXV-lecia ZŻWP.

B. Purwiel bardzo wzruszona przyjmowała najserdeczniejsze życzenia od władz miasta, dyrektorów miejskich placówek i przyjaciół szkoły. Wszyscy odśpiewali dwójeczce „sto lat”. Po oficjalnej części uroczystości można było skosztować pysznej grochówki na boisku szkolnym, obejrzeć sprzęt wojskowy i powspominać swoje szkolne lata, oglądając archiwalne zdjęcia na wystawie oraz w izbie pamięci.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Dwójeczka obchodziła jubileusz w środę 19 września.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.