W środę 10 października z seniorami w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Włókniarzy 3 spotkała się pielęgniarka diabetologiczna Anna Tracz. Mówiła m.in. o tym jak odczytywać objawy swojego organizmu i jak żyć, aby choroba nie czyniła spustoszeń w organizmie.

– 14 listopada jest Światowym Dniem Cukrzycy – przypomniała A. Tracz. – W Polsce żyje ok. 3 mln chorych, ale co najbardziej niepokojące, ok. 1 mln ludzi nie wie, że choruje.

Osób starszych, otyłych lub z nadwagą dotyczy zwykle cukrzyca typu drugiego. Jej objawy to częstsze oddawanie moczu, mniejsza energia, ciągłe zmęczenie i osłabienie, a także chudnięcie. Te dolegliwości są najczęściej tłumaczone jako przesilenie wiosenne, czy przeciążenie pracą lub zbyt wieloma obowiązkami. Warto wówczas się zbadać, żeby szybko wychwycić cukrzycę i zacząć ją leczyć. Na tym etapie często wystarczają leki doustne.

Seniorzy, którzy borykają się z cukrzycą opowiadają o złym samopoczuciu, gdy spada cukier. Wówczas pojawia się obfite pocenie, dygotanie i gorsze widzenie. W takich przypadkach konieczne jest szybie podanie glukozy. Gdy poziom cukru jest zbyt wysoki, najlepszy jest ruch. Spacer, jazda na rowerze, czy też inna aktywność. – Najważniejsza jest samokontrola – podkreślała A. Tracz. – Dobrze prowadzona cukrzyca pozwala na uniknięcie najgorszych skutków choroby.

Tekst i fot. Małgorzata Trzcionkowska

W zajęciach wzięli udział pensjonariusze domu dziennego pobytu w OPS.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.