161 zawodników w 12 zespołach wzięło udział w Mistrzostwach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nr 1 w biegach przełajowych. Żołnierze zmagali się w scenerii jesiennego, pałacowego parku.

Dwudniowa impreza rozpoczęła się we wtorek 9 października, zakończyła się ceremonią wręczenia medali i pucharów w środę 10 października. Żołnierze w konkurencjach indywidualnych biegli na trasie 3 kilometrowej i 8 kilometrowej, w kategoriach do 35 lat i powyżej 35 lat.

Organizatorem mistrzostw była 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, zaś wykonawcą i gospodarzem 34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Takie imprezy są zawsze dużym wyzwaniem – powiedział nam podpułkownik Robert Sławęcki, szef szkolenia brygady. – Ponieważ ich organizacja jest całkowicie profesjonalna. Na przykład pomiar czasów zapewniała nam zewnętrzna firma. Do tego muszę podkreślić, że poziom zawodników był bardzo wysoki.

Trasa biegów nie była trudna, ale nie obyło się bez kontuzji. Jeden z żołnierzy doznał urazu kostki, ale dobiegł do mety z całkiem niezłym czasem.

– Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować biegi w pałacowym parku – zaznaczył major Tomasz Siemion, szef sekcji sportu i wychowania fizycznego w Czarnej Dywizji. – Żołnierze byli zachwyceni piękną scenerią.

Żagańskie mistrzostwa stanowiły weryfikację umiejętności i kondycji zawodników przed Mistrzostwami Wojska Polskiego w Biegach Przełajowych, które odbędą się 22-25 października w Bydgoszczy. 11 LDKPanc. będzie reprezentować 12-osobowy zespół, złożony z najlepszych biegaczy.

W kategorii do 35 lat, w biegu na 3 tys. metrów pierwsze miejsce zajął szeregowy Dawid Klaybor z 34BKPanc., drugie szer. Michał Pajda z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, trzecie szer. Szymon Krawczyk z 24 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku.

W kategorii powyżej 35 lat, w biegu na 3 tys. metrów wygrał starszy kapral Krzysztof Wiśniowski z 10BKPanc. w Świętoszowie, drugie miejsce zajął st. szer. Adam Pisulski, również ze Świętoszowa, trzecie starszy kapral Dominik Kryca z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

W biegu na 8 tys. metrów, w kategorii wiekowej do 35 lat pierwszy był kapral Mateusz Demczyszak z 10BKPanc., drugi szeregowy elew Patryk Stypułkowski z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, trzecie starszy szeregowy Krzysztof Szymanowski z 4 PPLot.

W biegu na 8 tys. metrów, w kategorii wiekowej powyżej 35 lat pierwsze miejsce zajął starszy kapral Kamil Makoś z 23 pułku Artylerii w Bolesławcu, drugie starszy szeregowy Seweryn Duda z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, trzecie starszy chorąży sztabowy Mariusz Plesiński z 10BKPanc. ze Świętoszowa.

W grupie pań do 35 lat, w biegu na 3 tys. metrów wygrała szeregowa Beata Lupa z 23 Pułku Artlerii z Bolesławca, drugie szeregowa Karolina Bilawa z 17BZ w Międzyrzeczu, trzecie Natalia Klaybor z 34BKPanc w Żaganiu.

W grupie pań powyżej 35 lat na 3 tys. km pierwsza była szer. Anna Waliduda z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Druga st. szer. Anna Jędryszek z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, trzecia st. szer. Agnieszka Róg z 17BZ Międzyrzecz,

W sztafecie 4 razy 1.000 m sztafeta kobiet wygrały panie z 23PA, drugie były reprezentantki 17.WBZ, trzecie 10.BKPanc.

W sztafecie 4 razy 2.000 metrów mężczyzn wygrał zespół z 10BKPanc, drugi był zespół z 34BKPanc, trzeci 23.PA.

W sztafecie 4 razy 1.000 mężczyzn 1. 4PPLot, 21BSP, 23PA.

10 razy 1.000 metrów, sztafeta mieszana: 23PA, 10BKPanc., 17.WBZ.

Medale i puchary wręczał ppłk R. Sławęcki.