Gotowy jest projekt przebudowy ul. Klonowej, Świerkowej i Sosnowej. To początek kompleksowej modernizacji całego osiedla.

Projekt zakłada rozwiązanie problemów odwodnienia ulic, modernizację oświetlenia oraz zwiększenie ilości miejsc parkingowych. – Po realizacji poszczególnych założeń na ul. Sosnowej w pierwszym etapie zostanie wyznaczonych 70, zaś w drugim etapie 45 miejsc parkingowych, na ul. Klonowej 72, zaś Świerkowa zyska 81 – tłumaczy Małgorzata Szymańska-Dereń, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zagospodarowania przestrzennego w magistracie. – Będą to miejsca wyodrębnione, oznaczone i nie będą kolidowały z ruchem drogowym. Poprawi to drożność ulic i bezpieczeństwo. Nadto ułatwi dojazd pojazdom uprzywilejowanym; karetkom pogotowania, czy straży pożarnej, z czym obecnie jest problem. Wprowadzenie nowych rozwiązań jest zatem niezbędne.

Miasto pozyskało nowe grunty od spółdzielni i przedszkola. Dzięki temu można było zaplanować dobre rozwiązania komunikacyjne.

Do 12 października można było składać oferty do przetargu na przebudowę pierwszego etapu ul. Sosnowej, która miała być zmodernizowana jeszcze w tym roku. Niestety, do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. – Jesteśmy zdeterminowani, aby wykonać założone plany – dodaje M. Szymańska-Dereń. – Będziemy nadal szukać wykonawców i liczymy, że w przyszłym roku zrealizujemy przebudowę osiedla.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek i projekty przebudowy

Plany przebudowy osiedla są już gotowe. Termin ich realizacji zależy od mocy przerobowych wykonawców.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.