Pozostawili po sobie pustkę, którą trudno wypełnić. Wciąż żyją w naszych sercach. Nasi bliscy, przyjaciele, rodzina. Dziś wspominamy jednych z wielu ludzi, którzy w szczególny sposób wpisali się w ostatnie lata życia miasta, działając społecznie na rzecz mieszkańców Żagania i zarażając innych swoimi wielkimi pasjami.  

12 czerwca 2018 roku do mieszkańców Żagania dotarła informacja o śmierci wieloletniego przewodnika duchowego naszej społeczności, księdza kanonika Władysława Kulki. Emerytowany proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu odszedł w wieku 72 lat. Przez ponad 30 lat pełnił posługę duszpasterską w Żaganiu.

Mieszkańcy Żagania wspominają księdza Władysława z ogromnym szacunkiem. Jego imieniem został nazwany skwer w centrum miasta, który powstał po zasypaniu „dziury w Rynku”.

7 czerwca 2017 r. odszedł Marian Ryszard Świątek nasz przyjaciel, społecznik, regionalista, autor wielu książek i publikacji. Miał 68 lat. Dzięki Jego pasji mogliśmy się wzbogacić o wiedzę o historii naszego miasta i regionu na przestrzeni dziejów, a także o legendach i baśniach. O historii potrafił opowiadać w sposób magiczny, przykuwający uwagę słuchaczy. Urodził się w Żaganiu i spędził w nim całe życie. Był radnym i członkiem zarządu miasta w latach 1994-98 oraz radnym w latach 2002-2006, 2006-10, 2010-13. Jego działalność społeczna była imponująca. Był między innymi społecznym opiekunem zabytków, działał w PTTK, a także w stowarzyszeniu miast partnerskich. Miał szczególne zasługi w dziedzinie współpracy Żagania z miastami w Niemczech i Francji. Był inicjatorem zabezpieczenia i przywrócenia pamięci cmentarzowi wojennemu z czasów I wojny światowej i wielu innych przedsięwzięć. Został odznaczony przez Prezydenta Niemieckiej Republiki Federalnej Krzyżem zasługi RFN.

26 lipca 2017 na cmentarzu komunalnym pożegnaliśmy poetę i społecznika Jerzego Szczególskiego, wieloletniego członka zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, laureata wielu konkursów poetyckich i byłego żołnierza zawodowego. W tomiku poetyckim „Klimaty” wydanym w Żaganiu w roku 2015 w wierszu pt. „Śpij” pisał:
„Dobranoc po raz ostatni
Zbudzisz się ze snu, aż los twój dojdę
I wiek, choroba lub tortury
Połączą ciało moje z prochem, który
Jest miły i wypełnia się w grobie (…)


W czwartek 17 listopada 2016 r. po krótkiej chorobie, w wieku 65 lat zmarł Mirosław Tomicz, działacz społeczny, samorządowy i przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej. Interesował się turystyką, krajoznawstwem i ochroną pamiątek przeszłości. Za zaangażowanie w ochronę zabytków, jako ich społeczny opiekun nagradzany był odznakami kolejnych stopni. Dzięki Niemu mieszkańcy Żagania mogą oglądać zabytkowe kamieniczki w Rynku, Młynówkę, czy wiele innych obiektów i detali zabytkowych typowanych przez ówczesne władze do destrukcji. Był jednym ze współzałożycieli Komisji Opieki nad Zabytkami przy PTTK w Żaganiu. Jako regionalista posiadł wiedzę o przeszłości miasta i regionu, którą chętnie dzielił się z mieszkańcami. Był przewodnikiem PTTK, członkiem żagańskich klubów uprawiających i propagujących turystkę oraz krajoznawstwo. Od czasów pierwszej Solidarności był aktywnym działaczem tej organizacji związkowej. W pierwszych wolnych wyborach samorządowych wybrany został  do Rady Miasta Żagań.

W nocy z 18 na 19 listopada 2016 r. po ciężkiej chorobie zmarł Franciszek Fedorowicz, długoletni pracownik Urzędu Miasta. Miał 60 lat Był bardzo aktywny i lubił pomagać innym. Organizował między innymi kursy komputerowe, czy tańca dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kochał taniec towarzyski i żył nim. Był świetnym nauczycielem, niezwykle kulturalny i gotowy przyjść na każdą naszą prośbę. Potrafił przekazać swoją wiedzę i nigdy nie tracił cierpliwości. Można było na nim polegać.

Wieloletnia szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poetka i działaczka społeczna Franciszka Teoludzka odeszła 23 czerwca 2014 roku.

Pani Franciszka zawsze uczestniczyła w miejskich wyborach samorządowych i parlamentarnych. Najczęściej jako przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej. To ona przyjmowała ślubowania od burmistrzów miasta. Oprócz tego pisała piękne wiersze i z wielkim zapałem działała na rzecz seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zawsze podkreślała, że trzeba być sprawnym i mieć jasny umysł. Kochała Żagań i jego mieszkańców. Lubiła upiększać teren swojej wspólnoty mieszkaniowej, przy ul. Szprotawskiej.

Adam Stawczyk, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury zmarł w 20 grudnia 2008 roku. Miał 61 lat. Pozostawił po sobie wiele gawęd historycznych oraz wielką miłość do Żagania i księżnej Doroty Talleyrand Perigord. Był miejskim radnym, regionalistą, wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Zapisał się w historii miasta jako człowiek, który odbudował zniszczony pałac. Szefował placówce od 1975 roku, aż do 2003 r. Pomnik – ławeczka Adama Stawczyka stoi w jego ukochanym pałacu. Każdy może usiąść i zerknąć w księgę, którą dyrektor trzyma na kolanach.

Fot. Jan Mazur, Adam Żyworonek, Małgorzata Trzcionkowska