W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Nocznickiego z okazji 100-lecia niepodległości Polski odsłonięto obelisk. Dzieci ze wszystkich klas umieściły swoje pamiątki w kapsule czasu, która ma zostać otwarta za 50 lat. Do nieba poleciały biało-czerwone balony.

Kamień na obelisk dla szkoły przygotowało Nadleśnictwo Żagań. Dyrektor Tomasz Szewczyk wraz ze społecznością szkolną zaprosił na uroczystość honorowych gości, żagańskich kombatantów: Piotra Gubernatora, Eugeniusza Jaworskiego i szefową związku Sybiraków Marię Jastrzębską. – Słowo wolność doceniłem i poczułem tak naprawdę dopiero w czasie 6 lat niewoli i okupacji, podczas II wojny światowej – zaznaczył P. Gubernator. – To niesłychanie ważne, że setną rocznicę obchodzimy w wolnej Polsce, o którą nie musimy walczyć.

Obelisk odsłonili żagańscy radni: Agnieszka Ziętek-Muszyńska, Krzysztof Omieljańczyk, Cyprian Maszlong i Sebastian Kulesza wraz z T. Szewczykiem.

Po uroczystości na szkolnym dziedzińcu w szkole odbył się konkurs piosenek patriotycznych, a także najpiękniejszych strojów związanych ze świętem.

Tekst i foto Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.