21 listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. W Żaganiu załoga Ośrodka Pomocy Społecznej spotkała się w piątek 16 listopada, żeby porozmawiać o swoich radościach i problemach.

W żagańskiej placówce jest zatrudnionych 12 pracowników socjalnych. OPS chce zatrudnić jeszcze jednego oraz dwóch asystentów rodziny.

Znalezienie chętnych do pracy socjalnej nie jest łatwe. Nie zachęcają niskie zarobki i bardzo wyśrubowane wymagania. Pracownik socjalny musi mieć wysokie kwalifikacje i wykształcenie.

W tym roku cześć pracowników przyszła na uroczystość w czarnych strojach. – To znak, że nasz związek zawodowy dołącza się do ogólnopolskiego protestu – wyjaśniła Jolanta Stąpel. – Nasze postulaty to między innymi wzrost wynagrodzeń i przejrzysta ścieżka awansu zawodowego. Kształcimy i bierzemy udział w różnych kursach lecz to nie przekłada się na awans zawodowy, czy chociażby finansowy. Do tego są bardzo duże dysproporcje płacowe w różnych regionach kraju.

– Żeby nie opuszczała was empatia zarówno dla rodzin, którymi się opiekujecie, jak i wobec siebie – życzyła zebranym Małgorzata Olczak, zastępca kierownika OPS.

Za bardzo dobrą współpracę podziękowała również Danuta Hrycak z żagańskiego biura PCK. Siostry PCK współpracują z OPS i wykonują usługi na rzecz potrzebujących. – To bardzo ciężka i często niewdzięczna praca – powiedziała. – Tym bardziej trzeba ją docenić.

D. Hrycak podkreśliła również doskonałą współpracę z Urzędem Miasta Żagań, Starostwem Powiatowym w Żaganiu i oraz samorządami Brzeźnicy i gminy wiejskiej Żagań, które od lat bardzo wspierają działalność czerwonokrzyską.

Tekst i foto Małgorzata Trzcionkowska

Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto w Ośrodku Pomocy Społecznej.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.