Z seniorami rozmawialiśmy o sposobach działania oszustów, o bardzo łatwo zdobywanym zaufaniu poprzez osoby podszywające się za przedstawicieli różnych instytucji, policjantów  czy też “wnuczków”. Końcowym punktem debaty było przekazanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez uczniów klasy policyjnej.

We wtorek (11 grudnia) zorganizowana została debata z osobami starszymi podczas której przekazane zostały informacje jak nie stać się ofiarami oszustów. Głównym celem debaty było wzmocnienie oraz poprawa bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku i uświadomienie uczestnikom spotkania czym jest zagrożenie związane z oszustwami. 

Policjantka z żagańskiej jednostki przekazała seniorom informacje jakimi metodami najczęściej posługują się oszuści, a także, że podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji, zarówno pracowników socjalnych, czy policjantów oraz wciąż za popularnego „wnuczka”. Przestrzegała zgromadzonych jak ustrzec się przed działaniem osób, które chcą pozbawić nas posiadanych oszczędności. 

Kolejną częścią debaty było spotkanie z przedstawicielkami jednego z banków, które bardzo dokładnie przedstawiły mechanizm działania oszustów bankowych, przed czym powinniśmy się ustrzec, o tym jakie mamy prawa, a także  działania placówek bankowych w celu zabezpieczenia naszych pieniędzy przed oszustami. Przestrzegały, aby nie podawać w rozmowie telefonicznej z „pracownikami banku” swoich danych wraz z numerem pesel, a najbezpieczniejszą formą konsultacji z doradcą bankowym jest kontakt osobisty.  

Na zakończenie spotkania uczennice liceum ogólnokształcącego z edukacją policyjną z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu przeprowadziły szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, m.in. w przypadku złamań, zawałów serca, udaru oraz braku czynności życiowych. Chętni uczestnicy mogli również poćwiczyć pod czujnym okiem licealistek.  

Spotkanie zakończyło się dyskusją, zadawaniem pytań oraz wymianą spostrzeżeń. Uczestnicy otrzymali ulotki „Jak nie zostać oszukanym przez wnuczka”. 

Aleksandra Jaszczuk – rzecznik KPP Żagań