W gorącym przedświątecznym okresie nie mogło zabraknąć chwili wytchnienia, którą daje spotkanie z przyjaciółmi. 20 grudnia burmistrz Andrzej Katarzyniec wspólnie ze swoim zastępcą Sebastianem Kuleszą wzięli udział w spotkaniu wigilijnym przygotowanym przez Czarną Dywizję. W żagańskim Pałacu Książęcym żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej, przedstawiciele władz lokalnych, duchowni, reprezentanci służb mundurowych oraz amerykańscy żołnierze z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej spotkali się, by złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem.

Wigilijne spotkanie rozpoczął występ rozświetlonych aniołów oraz występ młodych wokalistek z zespołu „Ostatni raz” oraz pochodzącej z Żagania Anny Turskiej. Następnie głos zabrał dowódca 11LDKPanc, generał dywizji Stanisław Czosnek składając życzenia wszystkim zebranym przy wigilijnym stole.

– Niemal 365 dni za nami. Spędziliśmy je razem budując te wszystkie pozytywne przymiotniki, które określają garnizon Żagań oraz 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. (…) Czasami to, co się w życiu naprawdę liczy, nie sposób policzyć. A to, co się daje policzyć – nie liczy się. To wspólne spotkanie, jest bez wątpienia tym dniem, który w naszym życiu się liczy. To czas życzeń, więc każdemu z was, jak i waszym rodzinom życzę spełnienia marzeń. Nie odkładajmy naszych marzeń, lecz odkładajmy na marzenia. Życzę także, aby każda kartka kalendarza była dla was szczęśliwą datą.  – powiedział dowódca dywizji. Przekazał również wszystkim zebranym sześciopunktowy plan do realizacji w trakcie nadchodzących Świąt, o którym warto pomyśleć, gdy zasiądziemy już przy rodzinnym stole:

  1. Wziąć bliskich w ramiona.
  2. Poświęcić im swój czas.
  3. Nie przejmować się byle czym.
  4. Udekorować twarz uśmiechem.
  5. Napełnić serce miłością i podzielić się nią.
  6. Jeżeli coś pójdzie nie tak, zacząć od punktu 1.

Życzenia wszystkim obecnym, również amerykańskim żołnierzom obecnym na wigilijnym spotkaniu złożył w imieniu władz miasta Sebastian Kulesza. Następnie proboszcz żagańskiej parafii wojskowej, ksiądz podpułkownik Radosław Michnowski pobłogosławił  świąteczne opłatki oraz potrawy, przypominając znaczenie grudniowych świąt dla wspólnoty.

Fotografia: st.chor.sztab. Rafał MNIEDŁO