W związku ze zbliżającymi się feriami po raz kolejny żagańska straż pożarna przygotowała pokaz ratownictwa wodnego dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Nad brzegiem rzeki spotkało się ponad 400 dzieci obserwujących działania podejmowane przez ratowników wobec osób znajdujących się w wodzie. W pokazie uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu oraz ratownicy z WOPR w Żaganiu.

Ferie zimowe w Żaganiu zaczynają się  14 stycznia. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych straż przygotowała pokaz, informując o zasadach bezpieczeństwa nad wodą oraz technikach niesienia pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Należy pamiętać, aby w takim przypadku nie podawać tonącemu ręki, lecz rzucić jakiś przedmiot – gałąź, szalik, pasek, a nawet kurtkę. Nie można też wchodzić na lód. Najlepiej podczołgać się do miejsca, w którym doszło do pęknięcia tafli.

Strażacy i policjanci apelują: należy przestrzegać dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg może być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Oprócz tego śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jej wytrzymałość. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, mostów i przy brzegach. Woda w ruchu trudniej zamarza i zwykle lód w tych miejscach jest cieńszy. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, które powinny przebywać w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku – ta przestroga dotyczy szczególnie wędkarzy. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma. Podczas zabawy na lodzie nie wolno trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ w razie wpadnięcia do wody trudniej będzie się z niej wydostać.
Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, trzeba natychmiast zawróć w kierunku brzegu.

Po tegorocznym pokazie ratownictwa dzieci wzięły również udział w konkursach i quizach dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz w pokazie pomocy przedmedycznej. Do udziału w  tej wyjątkowej lekcji zachęcał młodzież burmistrz Andrzej Katarzyniec, który życzył zebranym udanych ferii oraz bezpiecznych dwóch tygodni wypoczynku.