26 stycznia 2019 roku do Żagania przyjechały żółte wozy RMF FM. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wygraliśmy w plebiscycie Twoje Miasto i przez 7 godzin słychać było o Żaganiu w cogodzinnych wejściach antenowych w trakcie faktów RMF FM. O godzinie 8.00 dziennikarz Mateusz Chłystun zaprosił do Żagania wszystkich słuchaczy stacji (warto pamiętać, iż RMF FM jest liderem rynku radiowego w Polsce), opowiadając o przysypanym białym puchem mieście, które odkryje dzisiaj przed słuchaczami swe tajemnice. Na placu Słowiańskim, przy budynku Urzędu Miasta, stanęło żółte miasteczko, w którym częstowano kawą, herbatą, popcornem, rozdawano baloniki i uśmiech. Dzięki Pawłowi Gizie pod namiotem zjeść można było przepyszne kanapki oraz tort w kolorach stacji. Właściciel żagańskiej firmy iGIZMO,  laureat ogólnopolskiego konkursu Piekarz Roku 2016, zaskoczył ekipę radiową wyjątkowym upominkiem, który przywiózł na plac Słowiański wspólnie z żoną.

Po posiłku (uroczyste krojenie tortu zobaczyć można na stronie stacji) przyszedł czas na podróż po mieście, jego najciekawszych miejscach oraz rozmowy z ludźmi. O każdej pełnej godzinie słychać było Żagań w faktach RMF FM. Po krótkim wejściu “na żywo” Mateusz Chłystun kontynuował rozmowę ze swoimi gośćmi, uzupełniając informacje o odwiedzanych miejscach. W ten sposób powstał bogaty materiał ukazujący różnorodność Żagania i wiele aspektów naszego krajobrazu – tego historycznego, pancernego czy turystycznego. Zdjęcia w każdym z odwiedzonych miejsc oraz nagrania wykonywał Jacek Skóra, który dbał równocześnie o natychmiastowe przekazywanie informacji o Żaganiu na stronę stacji oraz jakość połączenia ze studiem.

Jako pierwszy zaprezentował się WKS “Sobieski” Żagań. O sukcesach klubu, sekcjach, popularności siatkówki w mieście opowiadał dyrektor “Sobieskiego” Kazimierz Poprawski.

Żółty wóz wyruszył do Muzeum Obozów Jenieckich, gdzie o Wielkiej Ucieczce, powstańcach wielkopolskich, Czterech Pancernych oraz jeńcach wojennych opowiedział słuchaczom Marek Łazarz. O godzinie 11.00 cała Polska odwiedziła Dawne Opactwo Kanoników Regularnych św. Augustyna i barokową bibliotekę. Różnorodność i bogactwo naszego Pomnika Historii, tajniki biblioteki “zdradziła” dziennikarzom pani Halina Gacek.

O godzinie 12.00 na antenie wybrzmiał akcent wojskowy (głosem porucznika Krzysztofa Gonery), o 13.00 rozpoczęła się opowieść o pałacu oraz księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord (w czasy te wprowadziła słuchaczy Halina Dobrakowska). Na deser wybraliśmy się do naszej stanicy wodnej, gdzie członkowie Stowarzyszenia Turystyki Wodnej “Szron-Czerna” pokazali możliwości, jakie daje turystom odwiedzającym Żagań obecność dwóch rzek. “Szroniacy” zaprosili wszystkich na spływy kajakowe oraz do wspólnego morsowania.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy głosowali w plebiscycie RMF FM.  Dzięki Waszym głosom żółte wozy przyjechały do Żagania, a cała Polska na kilka godzin zagościła w naszym mieście! Uśmiechnięte twarze ludzi odwiedzających żółte miasteczko świadczyły o tym, że dla wielu z nas (tych w Żaganiu i tych przed odbiornikami) był to naprawdę wyjątkowy dzień. Pozostaje nam teraz zaprosić do odsłuchania powstałego materiału  – Twoje Miasto RMF FM